Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żacy przyjechali do Chełmna malować miasto

Monika Smól [email protected]
Studenci z Ukrainy podziękowali organizatorom za wsparcie oraz zaproszenie
Studenci z Ukrainy podziękowali organizatorom za wsparcie oraz zaproszenie nadesłane
Rozpoczął się największy coroczny plener malarski.

Na ulicach miasta znów będzie można przyglądać się pracy żaków z różnych stron Polski i studentom zza granicy. Biorą oni udział w X Ogólnopolskich Warsztatach Plenerowych Studentów Architektury.

Najpierw w plener,potem na wystawę
Warsztaty potrwają do 24 lipca.
- Już po raz dziesiąty organizujemy plener. Co roku zapraszamy do uczestnictwa w nim po dziesięć studentów z uczelni z opiekunem - mówi Elżbieta Pawelec, insp. ds. promocji turystycznej urzędu miasta. - Warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony studentów wielu uczelni. Chcąc podtrzymać tradycję "portretowania" miasta organizujemy plenery, stanowiące zaproszenie dla młodych artystów do twórczego zwiedzania "polskiego Carcassonne" ze szkicownikiem.
Gościli już na nich studenci z politechnik: Białostockiej, Krakowskiej, Lubelskiej, Łódzkiej, Wrocławskiej, Śląskiej w Gliwicach, Radomskiej, Lwowskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

- Celem jest promocja młodych talentów, ale też pięknie położonego Chełmna i jego zabytków, stanowiących cenne dziedzictwo kulturowe Polski - dodaje Elżbieta Pawelec. - Plener ma charakter konkursu, najlepsze prace zostają nagradzane. Wystawiane są podczas przedostatniego dnia plenerowego przy Bramie Grudziądz-kiej - w środę od godz. 12 do 16.30 oraz podczas "Walenty-nek Chełmińskich". Efektem spotkań są też wydawane co roku albumy z częścią prac - rysunkami, pastelami, akwarelami, itp. W tym roku wpłynęły do nas zgłoszenia z siedmiu uczelni, politechnik: Krakowskiej, Lubelskiej, Łódzkiej, Warszawskiej, Uniwersytetu Humanistyczno-Technologicznego w Radomiu, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i Uniwersytetu Narodowego Politechniki Lwowskiej.
Warsztaty są organizowane już po raz dziesiąty, więc organizatorzy chcą je szczególnie zaakcentować.

Nagrodzą najlepszych
Atrakcją będzie wykład słynnego australijskiego architekta Marka Krawczyńskiego pt. "Wielka architektura a tożsamość narodowa - tajemnice Opery w Sydney" i projekcja filmu o odbudowie Warszawy - największym projekcie architektonicznym w historii. Odbędzie się on we wtorek o godz. 18 w Gimnazjum nr 1.

Architekt przyjął zaproszenie kierowania pracami jury konkursowego. Wygłosi też wykład "Zrównoważone budownictwo na miarę wyzwań jutra: prawo do powietrza dla globalnego społeczeństwa" o innowacyjnych rozwiązaniach świata. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród zaplanowano w ECWM.
W sobotę, żacy będą mogli wybrać się na XII Letni Festiwal "Muzyka w Zabytkach Chełmna". Agata Sava (mezzosopran) wystąpi z zespołem w auli Gimnazjum nr 1. Natomiast w ratuszu obejrzą wystawę rzeźby Aleksandra Dętkoś "Świat-człowiek-sztuka", natomiast w bibliotece - wystawę fotograficzna Mariusza Łachowskiego "Ziemia Chełmińska z lotu ptaka".

Zobacz także: Trzynasta, ale nie pechowa wystawa zabytkowych aut w Tucholi

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska