Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczynamy tydzień walki z rakiem

oprac. (maga)
stanowią drugą przyczynę zgonów w Europie, ale trendy epidemiologiczne wskazują, że w najbliższych dekadach choroby onkologiczne wyprzedzą w tej statystyce choroby układu krążenia
stanowią drugą przyczynę zgonów w Europie, ale trendy epidemiologiczne wskazują, że w najbliższych dekadach choroby onkologiczne wyprzedzą w tej statystyce choroby układu krążenia sxc.hu
Ostatni tydzień maja upłynie pod hasłem popularyzacji głównych założeń Kodeksu Walki z Rakiem.

Europejski Tydzień Walki z Rakiem (25.-31. 05) wraca do kalendarza wydarzeń, jako inicjatywa Stowarzyszenia Europejskich Organizacji do Walki z Rakiem (Association of European Cancer Leagues - skrót: ECL) wraz z Europejskim Partnerstwem do Walki z Rakiem (European Partnership for Action Against Cancer - skrót: EPAAC). Ostatni tydzień maja upłynie pod hasłem popularyzacji głównych założeń Kodeksu Walki z Rakiem. W europejskie działania na rzecz poprawy sytuacji polskich pacjentów aktywnie włącza się Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO).

- Przyjrzymy się stanowi polskiej onkologii na tle innych państw, ale także przeanalizujemy przyczyny różnic pomiędzy poszczególnym regionami w Polsce. W większym stopniu włączymy się w tworzenie strategii działań państwa w zakresie rozpoznawania i leczenia nowotworów - mówi prof. dr hab. Jacek Jassem, Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Nowotwory stanowią drugą co do częstości przyczynę zgonów w Europie, ale trendy epidemiologiczne jednoznacznie wskazują, że w najbliższych dekadach choroby onkologiczne wyprzedzą w tej statystyce choroby układu krążenia.

Konieczność uwzględnienia skali zagrożenia nowotworami złośliwymi oraz dostosowania programu działań Unii Europejskiej do nowych wyzwań zaowocowała utworzeniem Europejskiego Partnerstwa do Walki z Rakiem (European Partnership for Action Against Cancer). Projekt zainicjowany w 2009 r. ma na celu wspieranie państw członkowskich w działaniach na rzecz walki z nowotworami, poprzez efektywną wymianę informacji i doświadczeń w zakresie zapobiegania i leczenia chorób onkologicznych.

Strategicznym celem EPAAC jest zmniejszenie do 2020 roku o 15% negatywnych skutków związanych z nowotworami (cancer burden). Narodowe programy działań zmierzających do osiągnięcia tego celu powinny być opracowane przez państwa członkowskie do 2013 r.

Istotnym krokiem w tym kierunku jest inicjatywa opracowania Białej i Zielonej Księgi Polskiej Onkologii pod merytorycznym nadzorem ekspertów Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Prezentacja wyników i wniosków raportu pt. "Biała Księga. Zwalczanie raka jelita grubego i raka piersi w Polsce na tle wybranych krajów europejskich. Analiza zasobów systemu opieki onkologicznej i czynników warunkujących sukces" wraz z propozycjami wdrożenia zmian, które mogą przyczynić się do poprawy efektywności opieki onkologicznej w Polsce i powinny zostać włączone w narodową strategię zwalczania nowotworów (tzw. Zielona Księga Polskiej Onkologii), odbędzie się podczas konferencji organizowanej przez PTO 1 czerwca br.

- System opieki zdrowotnej, a w szczególności onkologicznej, cechuje się dużym zróżnicowaniem w poszczególnych państwach. Ta zmienność może być źródłem inspiracji także dla Polski, lecz wymaga systematycznego i planowego działania. Powinno ono obejmować wszystkie etapy i poziomy opieki nad chorymi onkologicznymi - dodaje prof. dr hab. Jacek Jassem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska