Ministerstwo Zdrowia ogłosiło drugi konkurs dla szpitali. Do wzięcia jest 4,5 mld zł na projekty inwestycyjne i modernizacje. Przypomnijmy, że na początku roku pojawiła się informacja o unieważnieniu pierwszej procedury konkursowej, rozpisanej jeszcze w 2023 roku.
300 mln zł miało wtedy trafić do bydgoskiego szpitala onkologicznego z Funduszu Medycznego, ale procedury przyznawania pieniędzy w ramach centralnego finansowania zaczęło badać Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Konkurs unieważniony
Na początku lutego o rozwiązaniu konkursu w związku z trwającą kontrolą CBA, zaczęli informować politycy związani z poprzednim rządem, między innymi była minister Katarzyna Sójka. Potem obecnie kierująca resortem zdrowia Izabela Leszczyna skomentowała sprawę w social mediach:
"Skala nieprawidłowości (eufemizm) w konkursie organizowanym przez PiS była tak duża, że nie mogłam wziąć odpowiedzialności za ich przekręty, bo zrobili listę rankingową, rozdali plastikowe czeki, a resztę (podpisanie umów, finansowanie…) zostawili nam. 3. W marcu ogłosimy ten konkurs raz jeszcze. Na uczciwych warunkach, bez preferencji dla krewnych i znajomych królika" - napisała Leszczyna.
Unieważnienie konkursu wynikało z nieprawidłowości, które dotyczyły ubiegania się o centralne finansowanie przez "niektóre podmioty, ale nie przez CO". Uspokajające głosy płynął również z samego Centrum Onkologii.
Zaraz po tej informacji z bydgoskiej lecznicy płynęły zapewnienia, że kiedy tylko nowy konkurs zostanie rozpisany, placówka na pewno ponownie będzie się ubiegała o dofinansowanie. Zgodnie z ogłoszonym 31 marca tego roku nowym terminarzem procedury konkursowej poszczególni ubiegający się o dofinansowanie mają czas do 5 maja, by aplikować.
Chodzi o leczenie tysięcy pacjentów
Pieniądze zostaną przeznaczone na projekt "Rozbudowy i modernizacji Zakładu Głównego Centrum Onkologii w Bydgoszczy w zakresie działalności podstawowej: diagnostyki i leczenia".
14 kwietnia specjalny apel w tej sprawie przyjęli radni sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. W piśmie skierowanym do premiera, resortu zdrowia i do wojewody czytamy, że przedsięwzięcie ma polegać na "rozbudowie istniejących budynków: Diagnostyczno-Leczniczego, Bloku Żywieniowego, które zostaną w części swojego obszaru rozbudowane". To z kolei pozwoli na zwiększenie powierzchni apteki szpitalnej, Działu Centralnej Sterylizacji, Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii, Działu Sal Operacyjnych, trzonu windowego, budynku łóżkowego.
Poza tym ma zostać zwiększona liczba łóżek pobytu stacjonarnego na Oddziale Klinicznym Onkologii oraz zwiększona liczba sal operacyjnych Bloku Operacyjnego z 4 do 8.
- To ważny krok w stronę realizacji kluczowej inwestycji dla systemu opieki onkologicznej w naszym regionie, w tym budowy Centrum Innowacyjnych Terapii Onkologicznych oraz modernizacji Zespołu Głównego Centrum - mówi Małgorzata Rogatty, rzeczniczka prasowa Centrum Onkologii w Bydgoszczy im. prof. Franciszka Łukaszczyka.
W 2022 roku na nowotwory złośliwe zachorowało w regionie już ponad 11 tysięcy osób. Z analizy naszych danych wynika, że w ostatnich latach w bydgoskim szpitalu znacznie zwiększyła się liczba wykonywanych usług w zakresie lecznictwa szpitalnego, ambulatoryjnego i badań diagnostycznych. Każdego dnia tylko w Ambulatorium Chemioterapii przyjmowanych jest ok. 250 pacjentów.
