MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zadbajmy o stopy jesienią

Beata Alukiewicz
Stopy wymagają szczególnej pielęgnacji jesienią, ponieważ przez najbliższe pół roku będą okryte ciężkim obuwiem.
Stopy wymagają szczególnej pielęgnacji jesienią, ponieważ przez najbliższe pół roku będą okryte ciężkim obuwiem. (Archiwum)
O stopy dbamy intensywnie zazwyczaj latem, kiedy chodzimy w sandałach. Niejako zmusza nas do tego efekt kosmetyczny. Tymczasem to właśnie jesienią, kiedy wkładamy ciężkie obuwie, nasze kończyny wymagają specjalnej troski.

Odciski

Poważnym problemem są odciski - nie tylko szpecą, ale i bolą. Ich przyczyną jest ocieranie się o siebie palców stóp, ucisk przez buty, czasami też wady w budowie stopy. Odciski z reguły są niewielkie, za to twarde i z rdzeniem. To właśnie on, jak gwóźdź wbija się w ciało i uciska zakończenia nerwów - dlatego są tak bolesne.

Gdy utworzył się niewielki, miękki odcisk, trzeba wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem 3 łyżek soli kuchennej, żeby zmiękczyć naskórek. Potem zetrzeć go tarką.
Duży i twardy nagniotek po wymoczeniu stóp należy posmarować preparatem z kawasem salicylowym i mlekowym (Uwaga! Preparatów z kwasem salicylowym nie powinny używać osoby z zaburzeniami krążenia i diabetycy). Zabieg należy powtarzać przez kilka dni, a potem jeszcze raz wymoczyć nogi i usunąć odcisk wraz z rdzeniem.
Zamiast płynu można zastosować żel złuszczający zrogowacenia naskórka lub plaster na odciski. Dopiero gdy to wszystko nie przyniesie efektu na usunięcie nagniotka trzeba się zgłosić do pedikiurzystki.

Skórki

Osobnym problemem jest rogowacenie naskórka, zwłaszcza na piętach. Nietrudno je usunąć, ale wymaga systematyczności. Codziennie wieczorem w stopy należy wmasowywać krem odżywczy, a raz na tydzień wykonywać zabieg wygładzający: do miski z ciepłą wodą wsypać garść soli do kąpieli, zanurzyć stopy na 15 minut. Kiedy naskórek zmięknie, delikatnie usunąć go pumeksem lub specjalną tarką.

Wymasować skórę peelingiem. Następnie dokładnie wytrzeć stopy i posmarować je grubą warstwą kremu odżywczego. Założyć bawełniane skarpetki.

Pamiętajmy też, że skóra stóp jest bardziej niż skóra w innych częściach ciała narażona na przesuszenie. Dzieje się tak, gdyż znajduje się w niej bardzo mało gruczołów łojowych. Dlatego po każdej kąpieli, tak jak inne partie ciała, stopy nacieramy nawilżającym balsamem lub kremem.

Paznokcie

Zadbać musimy także o pielęgnację paznokci. Paznokcie u stóp obcinamy w linii prostej, bez wycinania boków, co zapobiega wrastaniu paznokcia. Obcinamy po wymoczeniu, a piłujemy pilniczkiem przed moczeniem stóp. Skórek nie wycinamy, tylko odsuwamy ręcznikiem lub szpatułką od krawędzi paznokcia. Można również stosować specjalny płyn do likwidowania skórek. Problemem są tak zwane wrastające paznokcie. Jest to niekiedy bardzo bolesne i może doprowadzić do powstania ropnia i zapalenia. Wówczas należy moczyć stopy w słabym roztworze nadmanganianu potasu. Pomaga też wkładanie kawałeczków waty pod brzeg wrastających paznokcie i wkraplanie specjalnego płynu zmiękczającego paznokieć i zapobiegającego zapaleniu. W poważnych przypadkach stosuje się specjalne klamry na paznokcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska