Zobacz wideo: Żywność drożeje szybciej niż przewidywano
Uchwała z czerwca 2019 r. wprowadziła na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji grzewczych.
Proponowane zmiany w obowiązującej "uchwale antysmogowej" dotyczą zaostrzenia ograniczeń odnośnie eksploatacji kotłów na paliwo stałe (węgiel, koks), jeżeli istnieje możliwość przyłączenia budynku do sieci ciepłowniczej lub gazowej.
PM2,5 - aerozole atmosferyczne (pył zawieszony) o średnicy nie większej niż 2,5 μm, jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych
Nowe ograniczenia we Włocławku i innych miastach województwa
Projektanci zmian w obowiązującej "uchwale antysmogowej" chcą, by nowe ograniczenia obowiązywały nie tylko w największych miastach województwa: Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu. Mają dotyczyć też mniejszych miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w województwie, jak również stref A i B ochrony uzdrowiskowej w Inowrocławiu, Ciechocinku, Brześciu Kujawskim (Wieniec Zdrój), z uwagi na charakter uzdrowiskowy.
Mieszkańcy Włocławka też mogą zgłosić swoje wnioski
Pod adresem Biura Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego we Włocławku znajdują się informacja odnośnie projektu zmian oraz założenia do zmiany "uchwały antysmogowej"
Uwagi i wnioski dotyczące projektu zmian można wnieść pisemnie na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Departament Środowiska, ul. Targowa 13/15, 87-100 Toruń, a także ustnie do protokołu w pokoju nr 213 w siedzibie Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu przy ul. Targowej 13/15, jak również drogą internetową na adres e-mail: [email protected].
Jakość powietrza bywa we Włocławku fatalna
Gdy tylko zaczyna się sezon grzewczy, nad wieloma rejonami Włocławka unosi się często gęsty dym. Ale także w miesiącach ciepłych bywa fatalnie, zwłaszcza wzdłuż głównej arterii czyli trasy Okrzei, z powodu spalin. Gdyby nie praca eko-patrolu Straży Miejskiej i karanie trucicieli, byłoby jeszcze gorzej. Ale i tak komunikaty inspektorów ochrony środowiska bywają alarmujące.
Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Bydgoszczy (jednostka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska) poinformował 26 marca 2021 r. o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego pyłu zawieszonego PM10 (określanego też pyłem grubym) jako stężenie 24-godzinne w Bydgoszczy, Grudziądzu i Nakle nad Notecią. Pisze też o "ryzyku przekroczenia informowania pyłu zawieszonego PM10 we Włocławku, Toruniu, Inowrocławiu i Solcu Kujawskim".
Uwaga, mieszkańcy śródmieścia we Włocławku, oddychacie pyłem!
Niepojący jest też komunikat Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UW w Bydgoszczy. Dotyczy on ryzyka przekroczenia tzw. średniorocznego poziomu dopuszczalnego pyłu PM2,5 (tzw. aerozol atmosferyczny) w powietrzu. Stacja pomiarowa zlokalizowana na ul. Okrzei wskazuje zagrożenie dla obszaru śródmiejskiego we Włocławku. Ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu pyłu PM2,5 może trwać... do końca roku 2021.
Warto wiedzieć, że tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu. To właśnie ten rodzaj pyłu zawieszonego jest odpowiedzialny za m.in.: nasilenie astmy, osłabienie czynności płuc, nowotwory płuc, gardła i krtani, zaburzenia rytmu serca, zapalenie naczyń krwionośnych, miażdżycę.
