O tej porze roku szczególnie odczuwamy brak właściwej izolacji mieszkania. Z niepokojem oczekujemy kolejnego rachunku za ogrzewanie i obiecujemy sobie ocieplenie budynku.
Straty energii wynikające z nieocieplonych ścian i nieszczelnych okien mogą prowadzić nawet do obniżenia temperatury w mieszkaniu o 6 stopni Celsjusza. Wiele osób planuje po takich doświadczeniach ocieplenie budynku.
Koszty wykonania zewnętrznego docieplenia są jednak bardzo wysokie. Jeżeli dodatkowo mieszkamy w bloku lub w zabytkowej kamienicy, to takie prace nie będą możliwe bez zgody całej wspólnoty mieszkaniowej lub konserwatora zabytków.
Nowoczesne materiały
Na rynku dostępne są jednak nowoczesne energooszczędne materiały do izolacji wewnętrznej. Są dużo tańsze od tradycyjnych dociepleń zewnętrznych i pozwalają na wykonanie prac nawet w środku zimy.
Płyta ze styropianu
Sposobem na tanie i efektywne ocieplenie mieszkania może być nowa, energooszczędna płyta Climapor wykonana z gładkiego styropianu XPS firmy Saarpor. Płyta została zaprojektowana z myślą o wnętrzach, przez co cechuje się małą grubością (4 mm lub 7 mm). Dzięki temu nie musimy się martwić, że zmniejszy się powierzchni mieszkania.
Już przy grubości 4 mm płyta XPS posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne, takie same jak: ściana z cegły litej o grubości 136 mm, ściana z silikatów o grubości 158 mm lub jak beton o grubości 420 mm. Dodatkowo płyta Climapor jest bardzo dobrym izolatorem akustycznym oraz chroni ściany przed zawilgoceniem.
Montaż takiej izolacji jest bardzo prosty i bez problemu możemy wykonać go sami. W pierwszej kolejności nakładamy na ścianę przy użyciu zębatej szpachelki specjalny bezrozpuszczalnikowy klej do styropianu Decosa.
Następnie przykładamy do ściany na styk płyty izolacyjne i wyrównujemy całość gumowym wałkiem. Po 48 godzinach styki płyt możemy uszczelnić szpachlą lub taśmą. Styropian XPS jest bardzo gęsty i ma fakturę ściany.
Docieplające tapety
W ofercie dociepleń wewnętrznych znajdziemy także trzy rodzaje specjalnych tapet: ocieplającą, ocieplającą wzmocnioną kartonem i dekoracyjno-ocieplającą Climapor Rauhfaser, która nie wymaga dalszej obróbki.
Ekran za grzejnikiem
Dodatkowo, dla zwiększenia wydajności grzewczej, eksperci Saarpor polecają stosowanie refleksyjnych ekranów zagrzejnikowych, które zwiększą efektywność grzejników - dostępnych w formie tapety w rolce lub płyty Climapor Isoflex.