Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagraniczne inwestycje w Polsce. Czy nadal przyciągamy inwestorów?

Bartłomiej Ciepielewski
Wtorkowy panel dyskusyjny dotyczący inwestycji zagranicznych przedsiębiorstw w Polsce rozpoczął CEO Wyborowa SA Fabrice Audan, który przypomniał, że ponad 30-letnie partnerstwo polsko-francuskie okazało się niezwykle owocne.
Wtorkowy panel dyskusyjny dotyczący inwestycji zagranicznych przedsiębiorstw w Polsce rozpoczął CEO Wyborowa SA Fabrice Audan, który przypomniał, że ponad 30-letnie partnerstwo polsko-francuskie okazało się niezwykle owocne. Amadeusz Bełdowski
Międzynarodowe przedsiębiorstwa odgrywają w Polsce ogromną rolę, tworząc nowe miejsca pracy, odprowadzając wielomilionowe podatki, a także napędzając PKB. Podczas wtorkowego panelu dyskusyjnego na XXXI Forum Ekonomicznym w Karpaczu eksperci wyjaśnili, dlaczego Polska jest dobrym miejscem na inwestycje oraz co zmieniło się w ostatnich latach.

Wtorkowy panel dyskusyjny dotyczący inwestycji zagranicznych przedsiębiorstw w Polsce rozpoczął CEO Wyborowa SA Fabrice Audan, który przypomniał, że ponad 30-letnie partnerstwo polsko-francuskie okazało się niezwykle owocne. Obecnie na polskim rynku znajduje się 1100 francuskich firm, które zatrudniają łącznie ponad 200 tysięcy pracowników z wielu sektorów gospodarki. Skumulowana wartość francuskich inwestycji wynosi już ponad 88 miliardów złotych.

Duża rola zagranicznych firm w Polsce

Dużą rolę zagranicznych inwestycji podkreślił minister Waldemar Buda, przypominając, że firmy z kapitałem zagranicznym zatrudniają już ponad 2 miliony pracowników w naszym kraju. Co więcej, zagraniczne firmy kształcą nowe kadry pracowników m.in. w sferze nowych technologii. Zagraniczna współpraca z Polską to też budowa nowych relacji handlowych, co jeszcze bardziej napędza gospodarkę. Czemu zatem warto inwestować w Polsce?

Myślenie o tym, żeby inwestować w Europie, jest coraz poważniejsze, a jeżeli tak, to Polska jawi się jako bardzo dobre miejsce. Geograficznie to baza wypadowa na cały wolny rynek europejski. Ważnym kontekstem jest to, że wiele firm w kontekście odbudowy Ukrainy szuka pomysłów jak się do tego przygotować. Wielu przedsiębiorców wskazuje, że Polska może być bazą wypadową do inwestycji w Ukrainie, a bez oddziału w Polsce ciężko będzie być w Ukrainie – mówił minister,

Argumentami za inwestowaniem w Polsce podzielił się także dyrektor generalny DATA4 Group Adam Ponichtera. Jak zaznaczył, zagraniczne firmy chętnie wybierają Polskę ze względu na rosnące PKB, popularność wśród inwestorów, wykwalifikowanych pracowników, a także dobre radzenie sobie z kryzysami takimi jak np. pandemia COVID-19. Zdaniem Ponichtery nasz kraj może być atrakcyjnym miejscem na wykorzystanie źródeł odnawialnej energii, gdyż startuje z niskiego poziomu, co zapewnia duże możliwości rozwoju.

Problem malejącego zainteresowania inwestycjami przedstawił dyrektor sektora klientów kluczowych Orange Polska Tomasz Dreslerski, przypominając, że według najnowszych danych stopa inwestycji jest o 1/3 niższa jest w naszym kraju niż w krajach sąsiednich. Dodał również, że za konkurencyjność na rynku odpowiadają inwestycje w sekcje informacji i telekomunikacji, a Polska obecnie inwestuje w tym segmencie dwa razy mniej niż średnia UE, co powoduje, że świat cyfrowy i nowoczesne technologie będą miały dużo mniejsze szanse na rozwój w przyszłości.

Inwestycje lokalne - franczyza

Podczas panelu poruszono też temat franczyzy oraz jej wpływie na lokalną społeczność. Członek zarządu Carrefour Polska Sp. z o. o Marek Lipka przypomniał, że francuska sieć od lat współpracuje z franczyzobiorcami, którzy reprezentują rynek małych przedsiębiorstw. W Polsce działa już ponad 600 sklepów franczyzowych Carrefour, które wspierają lokalnych przedsiębiorców, zapewniając stabilność w kryzysowych sytuacjach takich jak pandemia COVID-19.

Model franczyzowy jest jednym z najlepszych modeli, aby małe i średnie przedsiębiorstwa mogły w trudnych sytuacjach się rozwijać. Franczyza daje wsparcie franczyzodawcy po to, by franczyzobiorca mógł kontynuować swój biznes - mówił Lipka.

Jakich inwestorów potrzebujemy?

Eksperci wyróżnili kilka sektorów, w które warto inwestować, jednak najczęściej wymieniano transformację energetyczną, która przyczyni się do rozwoju gospodarczego i zapewni konkurencyjność na rynku. Minister Waldemar Buda przyznał, że ważnym obszarem w kwestii energetyki jest OZE oraz energetyka jądrowa.

- Jeśli chodzi o OZE to mamy czym się pochwalić. Co prawda na papierze mamy OZE na poziomie 19 procent, natomiast warunków technicznych na instalacje mamy na 52 procent - dodał minister.

Jak podkreślił minister, OZE ma ograniczone możliwości rozwoju, lecz rozwiązaniem tej sytuacji jest linia bezpośrednia umożliwiająca wpięcie instalacji źródła odnawialnych źródeł bezpośrednio do zakładu produkcyjnego. Zmiany, nad którymi pracuje rząd, sprawią, że w wielu miejscach pojawi się szansa na postawienie instalacji odnawialnych źródeł energii, a także korzystniejsze rozliczanie produkcji energii, gdyż wyprodukowany prąd będzie wykorzystywany tylko na własne potrzeby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zagraniczne inwestycje w Polsce. Czy nadal przyciągamy inwestorów? - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska