O wyjazd można się ubiegać po ukończeniu pierwszego roku studiów. Czas jego trwania wynosi od 3 miesięcy do jednego roku akademickiego. Okres edukacji za granicą zostanie najprawdopodobniej uznany przez macierzystą uczelnię. Wyjeżdżający żak comiesięcznie ma otrzymywać ok. 180 euro stypendium.
Z Bydgoszczy do krajów Unii
W minionym roku akademickim w ramach "Socratesa" za granicę wyjechało ponad 4 tysiące studentów ze 120 polskich uczelni. Od października grono to powiększą trzej żacy z wydziału historii Akademii Bydgoskiej. - Przez pół roku studiować będą na Uniwersytecie w Moguncji - mówi Tomasz Zieliński, rzecznik uczelni. W trakcie organizacyjnego przygotowywania jest wyjazd 3 studentów psychologii do Padwy oraz 3 studentów pedagogiki do Finlandii.
Natomiast w ciągu najbliższych 10 miesięcy 34 studentów Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy studiować będzie na uczelniach w Grecji, Francji, Niemczech, Danii, Szwecji, Holandii i Hiszpanii. - _W programie uczestniczą wszystkie wydziały naszej uczelni - _wyjaśnia Joanna Siołkowska, koordynator Programu Socrates-Erasmus na ATR.
Uniwersytet liderem
Najwięcej żaków za granicą edukować zamierza UMK w Toruniu. - _Na razie na podstawie podpisanych umów wiadomo, że takich osób jest 212 - _mówi Ewa Derkowska-Rybicka, uczelniany koordynator programu. Studenci z grodu Kopernika wyjadą niemalże do wszystkich państw, piętnastki. Poza krajem spędzą od 3 miesięcy do jednego roku.
