ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE 2018: Zostanie wprowadzony 1 stycznia
Decyzja o zamknięciu sklepów w niedzielę to decyzja polityczna. Janusz Śniadek z Prawa i Sprawiedliwości i przewodniczący podkomisji ds. rynku pracy potwierdził radiu TOK FM, że zakaz handlu w niedziele zostanie wprowadzony od 1 stycznia 2018 roku. Jednak nie w takim kształcie jak chciała tego Solidarność, która postulowała, aby zakaz handlu obowiązywał we wszystkie niedziele, dopuszczając tylko nieliczne wyjątki związane z okresem świątecznym.
CZYTAJ KONIECZNIE
SKLEPY ZAMKNIĘTE, A CO Z RESTAURACJAMI W HIPERMARKETACH?
Odrzucony został też pomysł, aby zamiast wolnych niedziel wprowadzić ograniczenie godzinowe np. do godz.14. Ostatecznie rząd zdecydował na rozwiązanie kompromisowe między interesami pracowników, a pracodawców. Czy się sprawdzi?
- Handel w dwie niedziele w miesiącu? To pomysł co najmniej nieudany - powiedział w RMF FM abp Stanisław Gądecki.
Myślę, że takie szatkowanie tego czasu niedzielnego to pomysł nieudany, co najmniej nieudany - tak skomentował projekt PiS ws. częściowego zakazu handlu w niedziele abp Stanisław Gądecki.
Partia rządząca planuje ograniczyć możliwość otwierania sklepów do dwóch niedziel w miesiącu. - Jeśli idzie obawy handlowców czy kupców, to faktycznie ludzie mają tylko tyle pieniędzy, ile mają i jeżeli nie wydadzą ich w niedzielę, to wydadzą w innym dniu - dodał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE 2018: CO DRUGA NIEDZIELA WOLNA
Janusz Śniadek zapowiedział w rozmowie z radiem TOK FM, że zdecydowano o wprowadzeniu częściowego zakazu handlu w niedziele od 1 stycznia 2018. Wolna będzie co druga niedziela w miesiącu. Sklepy będą wtedy zamknięte.
Zagorzałym przeciwnikiem wprowadzenia ograniczeń jest Polska Rada Centrów Handlowych, która apelowała o zaprzestanie prac nad ustawą.
Przygotowała szczegółowe analizy na temat sytuacji branży w krajach po wprowadzeniu zakazów i tych, które z nich zrezygnowały. „Przykłady krajów, w których nastąpiła deregulacja zakazu handlu w niedziele, pokazują, że zniesienie zakazu handlu w niedziele spowodowało zwiększenie zatrudnienia w handlu i rozwój przedsiębiorczości w tych krajach"
Z kolei ograniczenie handlu w niedziele gorąco popiera Kościół Katolicki. Metropolita Katowicki Wiktor Skworc wielokrotnie zaznaczał, że takie rozwiązanie pozytywnie wpłynie na polskie rodziny.
Podczas pielgrzymki mężczyzn w Piekarach Śląskich zwrócił się od obecnego tam prezydenta RP Andrzeja Dudy przypominając, że wolną od handlu niedzielę mają: Austria, Grecja, Belgia, Francja, Luksemburg, Norwegia, Holandia, Wielka Brytania. - Każde z tych państw chroni w ten sposób życie rodzinne i prywatne obywateli. W Niemczech niedziela jest chroniona zapisem w konstytucji, jako wartość i spoiwo wspólnoty narodowej - podkreślił hierarcha.
Zakaz Handlu w niedziele: Polacy podzieleni
Wyniki jednego z ostatnich badań CBOS pokazują, że 61 proc. Polaków jest za ograniczeniem handlu, ale 46 proc. z nich jednocześnie robi w niedziele zakupy.
Z kolei badania przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Konfederacji Lewiatan wykazały, że w Polsce zakupy w niedziele robi aż 76 proc. społeczeństwa, z czego 31 proc. robi zakupy przez internet.
Szef Solidarności Piotr Duda żąda wolnych niedziel
POLECAMY TWOJEJ UWADZE
24 zawody deficytowe. Sprawdź, których specjalistów szukają

Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Ile zarabiają nauczyciele, lekarze, policjanci i służby mundurowe SPRAWDŹ LISTĘ PŁAC

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE
KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK
