We wtorek Trybunał konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie przepisów dotyczących ograniczenia handlu w niedzielę i święta. Dwa zaskarżone przepisy zostały uznane za konstytucyjne, a pozostała część została umorzona.
Orzekało pięcioro sędziów pod przewodnictwem Jarosława Wyrembaka. Sprawozdawcą sprawy był sędzia Justyn Piskorski. Natomiast w składzie byli jeszcze prezeskaTK Julia Przyłębska oraz sędziowie Zbigniew Jędrzejewski i Andrzej Zielonacki.
Ustawa ograniczająca handel w niedzielę i święta weszła w życie w marcu 2018 roku. Przewiduje katalog 32 wyłączeń, między innymi nie obejmuje działalności pocztowej, cukierni czy sklepów z prasą.
Wniosek w sprawie ograniczenia handlu już w 2018 roku złożyła Konfederacja Lewiatan. Dotyczył czterech przepisów, jednak kluczowym był artykuł mówiący, że "w niedziele i święta w placówkach handlowych handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – są zakazane".
Wnioskodawcy zaznaczyli, że regulacja ta „nie spełnia kryteriów dopuszczalnej ingerencji w wolność pracy”. Powodem braku spełnienia kryteriów regulacji według wnioskodawców jest fakt, że „wywołuje skutki, które nie dają się pogodzić z obrazem demokratycznego państwa prawa, czyli prowadzi do grupowych zwolnień w niektórych branżach, powoduje obniżenie dochodów lub zwiększenie wymiaru pracy w dni dotychczas wolniejsze, a także wywołuje skutek dyskryminacyjny, tworząc grupę uprzywilejowanych pracodawców i pracowników".
Lewiatan zaskarżył także kolejny z przepisów ustawy, który według organizacji „różnicuje pracowników co do swobody wykonywania przez nich pracy w określone dni”. Chodzi o wyłączenia od ustawy jak właśnie działalność pocztowa.
"Skutkiem tej regulacji jest powstanie grupy pracowników oraz pracodawców, których nie dotkną ujemne konsekwencje wejścia w życie ustawy, z utratą pracy, przychodów lub koniecznością zapłaty odpraw włącznie" – oceniono we wniosku.
Trzecim przepisem, który został zaskarżony jest ten, który mówi, że wykonywanie pracy w niedzielę i święta trwa od godziny 24 w sobotę do 24 w niedzielę. Natomiast w kodeksie pracy „niedziela i święto trwają między godziną 6 w tym dniu, a godziną 5 w następnym dniu”. Tym samym następuje sprzeczność.
Ostatni przepis dotyczył vacatio legis, które trwało jedynie 23 dni.
Niedziele handlowe w 2021 roku:
- 31 stycznia;
- 28 marca;
- 25 kwietnia;
- 27 czerwca;
- 29 sierpnia;
- 12 grudnia;
- 19 grudnia.
Uważajcie na makowiec w te święta! Alkaloidy opium w maku! W...
