Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zalety ogrzewania elektrycznego

Oprac. (M)
Odkąd człowiek pierwotny nauczył się rozniecać ogień, minęło sporo czasu. Jednak ani nowe umiejętności, ani wynalezienie energii elektrycznej i postęp technologiczny nie uczyniły prostszym podejmowania tak ważnej decyzji - jaki system grzewczy wybrać.
Zalety ogrzewania elektrycznego

To wydawałoby się prozaiczne pytanie wymaga jednak bardzo poważnego podejścia i każdy, kto decyduje się na własne "M", powinien dostosować ogrzewanie do swoich potrzeb.

Czysto i ekologicznie

Dlaczego więc nie skorzystać z czystej i ekologicznej energii elektrycznej? Ostatnie lata wykazują rosnącą popularność elektrycznych systemów ogrzewania podłogowego, które dzięki niewątpliwym zaletom jest coraz częściej stosowane jako ogrzewanie podstawowe lub jako dogrzewanie w wybranych pomieszczeniach. Ze względu na rodzaj nośnika elektryczne ogrzewanie podłogowe może stać się tak naturalne, jak elektryczne oświetlenie.

Za takim wyborem przemawiają następujące zalety ogrzewania elektrycznego:
brak kotłowni i składów opału oraz szkodliwych dla ludzi i środowiska pozostałości procesu spalania,
wysoki komfort termiczny uzyskany dzięki dużej wydajności urządzeń i dokładnym regulatorom temperatury,
niski koszt inwestycyjny w porównaniu z innymi systemami,
niecentralne ogrzewanie umożliwiające dowolne kształtowanie temperatury w każdym pomieszczeniu,
energooszczędność - dostarczanie tylko tyle ciepła, ile w danym momencie potrzebujemy i tylko tam, gdzie go potrzebujemy,
niskie koszty konserwacyjne i eksploatacyjne - bez kosztownych wizyt serwisantów (przegląd instalacji gazowej odbywa się co roku, zaś elektrycznej co 5 lat).

Decydując się na ogrzewanie elektryczne, możemy skorzystać z szerokiego wachlarza systemów, które pozwolą wybrać ten spełniający nasze oczekiwania i zapewniający nam najwyższy komfort cieplny.

Jest wiele opcji

Z dostępnych na rynku urządzeń możemy wybrać kilka. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Grzejniki promiennikowe - ciepło jakie wytwarzają zbliżone jest do ciepła słonecznego. Stosuje się w nich system eliminujący cyrkulację kurzu. Urządzenia stacjonarne wieszane na ścianie, pełnią najczęściej rolę ogrzewania zasadniczego. Wyposażone są w elektroniczne regulatory temperatury, pozwalające uzyskać dokładność pomiaru temp. na poziomie 0,1 st. C. Występują również w wykonaniu bryzgoszczelnym, umożliwiającym stosowanie w łazienkach.

Ogrzewanie podłogowe - znane było już w starożytnym Rzymie. Wówczas posadzkę podgrzewano ciepłym powietrzem z palenisk. Pierwszy tego typu system ze znanych na terenie obecnej w Polsce powstał na zamku w Malborku. To oczywiście pomysł Krzyżaków.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe zaczęto stosować w pierwszej połowie XX wieku po tym, jak w 1925 r. we Francji wynaleziono elektryczne przewody grzejne. W Polsce produkowane były od 1933 r. przez Bydgoską Fabrykę Kabli.

Taki system ogrzewania można wykonać za pomocą przewodów grzejnych montowanych w fazie wykonywania wylewek lub wylewek samopoziomujących oraz za pomocą mat grzejnych stosowanych wszędzie tam, gdzie podniesienie poziomu podłogi nie jest możliwe.

Maty grzejne można stosować w nowo budowanych lub remontowanych pomieszczeniach - układać je można nawet na stare podłogi. W zależności od zasobności naszych portfeli i zdolności manualnych, możemy wybrać maty zasilane jednostronnie i dwustronnie (obie te odmiany występują w mocy 100 i 160 W/m2).

Ogrzewanie podłogowe jest najbliższe idealnemu - powoduje równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, nie wysusza powietrza, jest niewidoczne - umożliwia swobodną aranżację pomieszczeń. System sprawdza się zwłaszcza w łazience oraz wszędzie tam, gdzie decydujemy się zastosować kamienne posadzki. Do wykończenia podłogi możemy używać również paneli, wykładziny dywanowej i drewna.

Ogrzewanie akumulacyjne - podczas pracy na tańszej, II taryfie nocnej, gromadzone jest ciepło w izolowanym termicznie bloku akumulacyjnym i oddawane wg ustawień na programatorach.
Ogrzewanie tylko z II taryfy również uzyskamy z ogrzewania podłogowego. Wśród pieców akumulacyjnych wyróżniamy te z rozładowaniem dynamicznym i statycznym.

W pierwszym przypadku ciepło wydostaje się poprzez delikatny wydmuch. W piecach statycznych (kanałowo - powierzchniowe) gdzie ciepło jest oddawane do otoczenia na zasadzie konwekcji. Sterowanie temperaturą odbywa się tu za pomocą wbudowanych lub zewnętrznych regulatorów temperatury.

Bez lodu i śniegu

Pisząc o ogrzewaniu trzeba też wspomnieć o przeciwoblodzeniowym. To systemy, które zapobiegają zaleganiu śniegu i lodu na dachach, w rynnach, rurach spustowych, na podjazdach, drogach, tarasach, schodach, wiaduktach itp.

Prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie instalacji chroniącej przed śniegiem i lodem daje pewność, że ogrzewane powierzchnie będą wolne od śniegu i lodu, a na dachach nie utworzą się nawisy śnieżne i sople. Specjalistyczne sterowniki zapewniają właściwe działanie systemu, "rozpoznają" warunki pogodowe i automatycznie dopasowują działanie systemu do warunków pogodowych.
Istotne jest to, że koszt ogrzania budynku o pow. 180 m 2 w systemie akumulacyjnych (II taryfa) wynosi ok. 3 700 zł na sezon (180 dni).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska