
Jak pomóc na czwartym etapie żałoby?
W tym momencie osoba po stracie „wraca do normalności”. Warto ją w tym wspierać i dawać motywację. Trzeba pamiętać, że trudnymi momentami są rocznice – np. urodzin czy śmierci zmarłego. W te dni warto być z osobą po stracie i ją wesprzeć.

Kiedy żałoba przebiega nieprawidłowo?
Nieprawidłowy przebieg żałoby może pojawić się nawet w 10-20 proc. przypadków. Wówczas konieczna jest konsultacja ze specjalistą – psychologiem lub psychiatrą. Co powinno nas skłonić do szukania pomocy dla siebie lub kogoś w żałobie, kim się opiekujemy?

Pewne objawy, zwłaszcza utrzymujące się przez dłuższy czas, wskazują na to, że żałoba przebiega nieprawidłowo. Powikłana żałoba nie pozwala przejść do fazy reorganizacji, a co za tym idzie – wrócić do normalnego życia i zaakceptować utratę. Do specjalisty warto zgłosić się, gdy osoba dotknięta stratą nie reaguje na wiadomość o śmierci i zachowuje się tak, jakby nic się nie stało.

Interwencji specjalisty w żałobie wymaga także długotrwałe izolowanie się od innych osób lub nadmierna aktywność, np. ucieczka w pracę. Warto udać się na konsultacje także wtedy, gdy u osoby po stracie pojawiają się objawy choroby, która była przyczyną śmierci bliskiego, bądź też gdy zmarły jest nadmiernie idealizowany.