https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamieszki w Stanach Zjednoczonych. USA płonie. To najpoważniejszy kryzys od czasu II wojny światowej?

Roman Laudański
Nie pomogło wprowadzenie godziny policyjnej i wezwanie na pomoc Gwardii Narodowej. Ameryka protestuje przeciwko brutalnej interwencji policjanta, zakończonej śmiercią Afroamerykanina.
Nie pomogło wprowadzenie godziny policyjnej i wezwanie na pomoc Gwardii Narodowej. Ameryka protestuje przeciwko brutalnej interwencji policjanta, zakończonej śmiercią Afroamerykanina. AP/Associated Press/East News
Rozmowa z dr. Łukaszem Wojtkowskim, medioznawcą z UMK w Toruniu.

- Telewizyjne migawki ze Stanów Zjednoczonych pełne są przemocy i starć protestujących z policją.
- Stany Zjednoczone zaczęły płonąć. Amerykanie powstali i wyszli na ulice miast we wszystkich stanach. Migawki telewizyjne, jak to w mediach, często przerysowują sytuację, ale przyciągają uwagę do najbardziej widowiskowych – w negatywnym tego słowa znaczeniu - rzeczy. Amerykanie wykrzyczeli coś, o czym mówiono tam od wielu, wielu lat. Przelała się czara goryczy. Społeczność afroamerykańska pokazała to, co czuła od wielu dziesiątek lat.

- Okazało się, że nadal wielkim problemem jest rasizm. Śmierć George’a Floyda podczas policyjnej interwencji była iskrą podpalającą Amerykę.
- Stany Zjednoczone są krajem piekielnie podzielonym. Celowo mówię “piekielnie”. Podziały społeczne, kulturowe i polityczne są jednymi z najgłębszych jakie można zaobserwować w krajach demokratycznych. O ile mówilibyśmy o podziałach politycznych na zwolenników Republikanów i Demokratów, to jeszcze moglibyśmy nad tym przejść do porządku dziennego, ale do tego dochodzą bardzo głębokie podziały rasowe i kulturowe. A te podziały najtrudniej zakopać. Ciężko jest przejść nad nimi do normalności. Paliwo, którym przez lata napędzana była polaryzacja amerykańskiego społeczeństwa – wybuchło, kiedy film z policyjnej interwencji, nagrany przez przechodniów, wyciekł do sieci.

- Amerykanie wykrzyczeli coś, o czym mówiono tam od wielu, wielu lat. Przelała się czara goryczy. Społeczność afroamerykańska pokazała to, co czuła od
- Amerykanie wykrzyczeli coś, o czym mówiono tam od wielu, wielu lat. Przelała się czara goryczy. Społeczność afroamerykańska pokazała to, co czuła od wielu dziesiątek lat - mówi dr Łukasz Wojtkowski, medioznawca z UMK w Toruniu. archiwum

- To nie pierwszy raz, kiedy amerykańscy policjanci podczas interwencji zabili Afroamerykanina. Za każdym razem wybuchały mniejsze lub większe zamieszki.
- Tym razem zderzyło się naraz kilka spraw. Film pokazujący brutalność policji i zabójstwo George'a Floyda wywołał duże emocje społeczne i dał iskrę. Do tego doszła pandemia, a Stany Zjednoczone są krajem w kryzysie. Nie poradziły sobie i nie radzą z koronawirusem. W ciągu kilku ostatnich miesięcy kilkadziesiąt milionów ludzi straciło pracę! A do czasu pandemii oni już żyli w trudnych warunkach ekonomicznych, na co wskazywały dane mikroekonomiczne. Przez wiele lat Stany Zjednoczone były krajem z pięcioprocentowych bezrobociem, ale często ludzie musieli pracować w dwóch – trzech miejscach, żeby związać koniec z końcem. W większości dotyczyło to mniejszości etnicznych – Latynosów i Afroamerykanów. Kryzys ekonomiczny, pogłębiające się podziały społeczne oraz bardzo nieudolne przywództwo polityczne w tym czasie spowodowało, że ludzie nie wytrzymali. Nie tylko Afroamerykanie, nie tylko Latynosi, ale i biali Amerykanie. Dołączają do protestów inne mniejszości i pokazują swoje niezadowolenie w przestrzeni publicznej. Te protesty są w stanie uzmysłowić nie tylko Stanom Zjednoczonym, ale i światu, czym jest Ameryka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka Nawrocki - Trzaskowski

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

- W Polsce bardzo idealizujemy Stany Zjednoczone.
- Absolutnie. Dla nas to wspaniały biznes filmowy, muzyczny, telewizyjny, kraj sukcesów, ale Ameryka taka nie jest. Nie znamy Ameryki. Nie wiemy, jak wielkim problemem jest rasizm w Stanach Zjednoczonych oraz inne nierówności społeczne we wszystkich wymiarach. Teraz możemy je usłyszeć i zobaczyć. To jest głos ruchu, który powstał podczas obecnych zamieszek.

Ale potrzebujemy też czegoś, co pozwoli nam znaleźć punkt odniesienia. W przypadku aktualnych protestów Black Lives Matter jest to postać Kościuszki, a w zasadzie to jego pomnik. Jego dewastacja uruchomiła lawinę politycznych komentarzy w internecie i mediach. Niestety, z jednej strony spłyca to nasze rozumienie amerykańskich protestów, bo przecież nie o zniszczenie jednego pomnika chodzi. Ale z drugiej po raz kolejny nagłaśnia rolę i poglądy Kościuszki, który był postacią nietuzinkową, dziś powiedzielibyśmy, że był socjaldemokratą, który zapewne stanąłby po stronie protestujących.

- Wspominał pan, że biali dołączają do protestów, a do tej pory mówiło się, że Donald Trump jest prezydentem białych wyborców.
- Jest prezydentem wyborców prawicowych i skrajnie prawicowych zamieszkałych przede wszystkim na południu i środkowym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Oni są bardzo mocno przywiązani do tradycyjnych wartości. A do protestów dołączają młodzi ludzie, biali mieszkańcy dużych miast. Oni widzą nierówności społeczne. Widzą jak bardzo rozwarstwia się amerykańskie społeczeństwo. To dotyka również ich. Mówimy o kraju, w którym wchodząc w dorosłość młodzi ludzie dźwigają na plecach kilkadziesiąt tysięcy dolarów pożyczki studenckiej, którą później trzeba spłacić. A i tak są tymi bardziej uprzywilejowanymi, bo mają szansę na studia i jakikolwiek awans społeczny. Młodzi ludzie to widzą. Te problemy toczą Stany Zjednoczone od lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Protestujący ruch afroamerykański przyciąga młodych, którzy chcą zmienić ten kraj. Ten ruch zaczyna od haseł o sprawiedliwości rasowej, ale podnosi też te o sprawiedliwości społecznej, ekonomicznej.

- To najpoważniejszy kryzys od czasu II wojny światowej?
- Składa się na niego gigantyczny kryzys przywództwa, kryzys pandemiczny i ekonomiczny. To sprzyja rewolucyjnym nastrojom, których w Stanach Zjednoczonych od lat – w takim zakresie – nie było.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Tą rośliną otruto sławnego filozofa. Latem codziennie ją mijasz po drodze

Tą rośliną otruto sławnego filozofa. Latem codziennie ją mijasz po drodze

Eurojackpot - wygrana w Polsce. Jakie wygrane padły?

Eurojackpot - wygrana w Polsce. Jakie wygrane padły?

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska