Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamknięte granice, sklepy w galeriach handlowych i restauracje. Premier ogłosił kolejne kroki walki z koronawirusem

Michał Sierek
Michał Sierek
Marta Zalewska
Marta Zalewska
Polska przywraca kontrole na wszystkich granicach i zamyka kraj dla cudzoziemców.
Polska przywraca kontrole na wszystkich granicach i zamyka kraj dla cudzoziemców. Aleksandra Pazda / zdjęcie ilustracyjne
Z powodu zagrożenia koronawirusem premier zapowiedział przywrócenie kontroli na wszystkich granicach i zamknięcie granic dla cudzoziemców. Zamknięte zostaną także restauracje, bary oraz część sklepów w galeriach handlowych. Rząd ograniczył także do 50 osób możliwość zgromadzeń.

Polska wprowadza ograniczenia w związku z koronawirusem

Polska wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w piątek, 13 marca 2020 roku, przedstawił listę ograniczeń, które zostają wprowadzone, by uskutecznić walkę z koronawirusem:

  • przywrócenie kontroli na granicach,
  • zamknięcie granic dla cudzoziemców,
  • wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla Polaków wracających do kraju,
  • wstrzymanie połączeń międzynarodowych lotniczych i kolejowych,
  • zamknięcie części sklepów w galeriach handlowych,
  • zamknięcie restauracji, barów, pubów, kasyn i innych miejsc rozrywkowych,
  • ograniczenie zgromadzeń do 50 osób.

Zobacz także

Polska zamyka granice dla cudzoziemców

Od niedzieli, 15 marca 2020, co najmniej na najbliższe 10 dni przywrócone zostaną kontrole na wszystkich polskich granicach. Dodatkowo, polscy obywatele po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę. - Osoba przekraczająca granicę, będzie podawała miejsce kwarantanny. Jeśli nie będzie miała takiego miejsca - miejsce wskaże wojewoda - wyjaśnił Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Zobacz także

Granice zostaną z kolei zamknięte dla cudzoziemców. - Nie możemy sobie pozwolić na otwarcie granic dla cudzoziemców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Śledź na żywo sytuację w kraju

Od zakazu wjazdu cudzoziemców na terytorium Polski będą wprowadzone pewne odstępstwa. - Będą dotyczyły wybranej kategorii osób, dla których Polska jest krajem pobytu. Powrót do Polski będzie jednak wiązał się z obowiązkową kwarantanną - wyjaśnił Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych.

Wstrzymany zostaje tylko przepływ osób. - Granice zostają otwarte dla przepływu towarów - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Granice zostaną zamknięte od niedzieli na co najmniej 10 dni, z możliwością przedłużenia o kolejne 20 dni, a następnie z możliwością przedłużenia o miesiąc.

Zobacz także

Połączenia lotnicze wstrzymane

Rząd zdecydował się także wprowadzić ograniczenia związane z podróżowaniem. - Od niedzieli wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe - poinformował premier.

Ruch wewnątrzkrajowy zostaje utrzymany.

Ruch samochodowy dla Polaków wracających do Polski będzie otwarty, ale będzie bardzo restrykcyjna kontrola, aby ograniczyć do minimum napływ chorych osób do kraju.

Sklepy w galeriach handlowych zamknięte

Od soboty ograniczona zostaje działalność galerii handlowych. Część sklepów zostanie zamknięta. Otwarte pozostaną sklepy spożywcze, pralnie, drogerie, apteki w galeriach handlowych. - Zdecydowaliśmy o tymczasowym zawieszeniu działania innych sklepów w galeriach po to, by nie generować ruchu, nie generować tłumu - ogłosił premier.

Premier podkreślił, że wszystkie sklepy, placówki bankowe i punkty usługowe funkcjonują normalnie.

Restauracje i bary zostają zamknięte

Zawieszona zostaje również działalność wszystkich restauracji, pubów, barów, kasyn i innych miejsc rozrywki. Miejsca te zostaną zamknięte do odwołania, co najmniej na 14 dni. Restauracje będą mogły jednak nadal świadczyć usługi na wynos bądź na dowóz.

Ograniczenia dotyczące zgromadzeń - maksymalnie 50 osób

Rząd zapowiedział również wprowadzenie ograniczeń w liczbie uczestników zgromadzeń publicznych do maksymalnie 50 osób. Dotyczy to manifestacji, zgromadzeń, praktyk religijnych, ale także spotkań w celach rozrywkowych. Pozostaje pytanie, czy w związku z tymi ograniczeniami, nie będą mogły odbywać się również spotkania rodzinne, wesela, czy pogrzeby liczące powyżej 50 osób.

- Robimy to, by zachować maksimum prewencji - podkreślił premier, tłumacząc powody tak daleko posuniętych ograniczeń. Mateusz Morawiecki zaznaczył także, że wprowadzone rozwiązania były sugerowane przez specjalistów, pomagających w walce z koronawirusem.

- Przed nami czas społecznej próby i solidarności międzypokoleniowej - zapowiedział Mateusz Morawiecki. Premier dodał, że liczy na to, że Polska lepiej przejdzie przez epidemię koronawirusa niż inne kraje i zaapelował jednocześnie o stosowanie się do wszystkich zaleceń.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska