Głównie na ściskanie i zginanie, mieć stosunkowo niewielką nasiąkliwość, dużą szczelność i być mrozoodporne.
Można więc do budowy fundamentów stosować drewno, kamień lub cegłę. Ale obecnie na budowach najczęściej używany jest beton i żelbet.
Na korzyść betonowych fundamentów przemawia możliwość łatwego i szybkiego wykonania oraz dostosowania do różnych warunków poprzez wprowadzenie odpowiednich rodzajów cementu.
Uwaga na głębokie wykopy
Wykopy fundamentowe powinny być szersze niż wymiary ław. Nie należy ich wykonywać na długo przed montażem ław, bo grozić to może rozmoczeniem podłoża przez wody opadowe. Taki grunt trzeba usunąć lub ustabilizować żwirem lub pospółką. Po przygotowaniu wykopu należy przystąpić do szalowania bocznego.
Chudy beton na dnie
Dno wykopu należy wyłożyć warstwą 5-15 cm chudego betonu. Bez tej wylewki świeża mieszanka betonowa zmiesza się z gruntem, co osłabi trwałość i jakość fundamentów. Dopiero, gdy chudy beton stwardnieje, można ustawić na nim deskowanie, zmontować zbrojenie, ułożyć i zagęścić beton. Ławy fundamentowe zwykle wykonuje się z betonu klasy B-15.
Na ścianki - może betonowy bloczek?
Bezpośrednio na ławach fundamentowych staną ściany fundamentowe. Tradycyjnie stawiano je z cegły lub kamienia. Dziś, powszechniejsze są betonowe bloczki - są większe od cegieł i szybciej się je układa. Szczególnie popularne są pełne bloczki z betonu klasy B-15. Obok dużej wytrzymałości na ściskanie, mają niewielką nasiąkliwość. Miejsca, w których nie mieści się cały bloczek, uzupełniać można cegłami betonowymi.
Nie lepiej cegła silikatowa?
Ściany fundamentowe można także budować z cegieł silikatowych. Nie tylko są one trwałe, ale i należą do najtańszych materiałów murarskich.
Warunkiem, i to podnoszącym koszt, jest pełne ich zaizolowanie, by uniemożliwić dostęp wilgoci.
Pamiętać trzeba, że wylewanie mieszanki betonowej w deskowaniu fundamentów wykonuje się jednocześnie z zagęszczeniem. To zagęszczenie właśnie ma na celu dokładne wypełnienie formy, szczególnie między gęsto rozstawionymi prętami zbrojenia oraz w załamaniach form.