Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim podpiszesz umowę o pracę, dokładnie ją przeczytaj

Marzena Ślusarz, echodnia.eu
sxc.hu
Kiedy już uda nam się znaleźć pracę, nie podpisujmy zbyt pochopnie umowy. Najpierw dokładnie ja przeczytaj, sprawdź czy to co obiecuje nam pracodawca słownie, ma swoje odzwierciedlenie na papierze.

Rodzaj, czas, etat

- Przy podpisywaniu umowy o pracę pracownik powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj umowy, czy jest to umowa o pracę na czas próbny, czy na czas określony, czy nieokreślony, czy może będzie to umowa cywilna np. zlecenia, od tego będzie zależeć ochrona pracującego - mówi Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy Okręgowej Inspekcji Pracy w Kielcach. Pracodawca i pracownik mogą w dowolny sposób regulować treść umowy, ale zawsze przy zachowaniu przepisów prawa pracy, regulaminów wewnątrzzakładowych i układów zbiorowych pracy, a także zgodnie z zasadami współżycia społecznego. Umowa o pracę powinna zawierać wiadomości dotyczące stosunku pracy, powinno być napisane, jaki rodzaj pracy pracownik będzie wykonywał, jakie stanowisko zajmie, na jaki czas umowa jest zawarta, powinna być określona wysokość wynagrodzenia, komu służbowo podlega i kto ma wykonywać jego polecenia. Powinien być określony wymiar pracy, czy zostaje zatrudniony na pełen etat, czy na pół.

- Największą uwagę powinniśmy skupić na rodzaju pracy, bowiem od tego zależy na przykład na miejsce wykonywania pracy, zakres czynności, które zostaną powierzone pracownikowi i wynagrodzenie - podkreśla rzecznik. Jeśli w umowie nie zostaną uwzględnione te warunki, może dojść do sytuacji, w której zastosowanie będą miały takie przepisy, które nie będą zgodne z wolą pracownika i pracodawcy. W skrajnych przypadkach niezgodność umowy z przepisami może prowadzić do nieważności umowy bądź niektórych jej ustaleń.

Nie mniej niż minimum

Umowa o pracę nie powinna zawierać postanowień mniej korzystnych niż akty prawne, które gwarantują poszczególnym pracownikom określone dla nich przywileje, czyli na przykład wynagrodzenie nie powinno być niższe niż minimalna pensja określona przepisami prawa pracy. Ważną rolę odgrywają regulaminy wewnątrzzakładowe, które mogą określać wysokość pensji minimalnej - nie może być niższa od krajowej minimalnej pensji określonej kodeksem pracy, ale może być wyższa. W takich regulaminach może być zapis o otrzymywaniu tak zwanej trzynastej pensji. - W umowie o pracę warto zwrócić uwagę na określenie premii. Często w umowie widnieje miano premii uznaniowej, a warunki i jej wysokość nie są bliżej wytyczone. Korzystniejsza jest dla pracownika premia regulaminowa, bowiem wtedy według wskazanych regulaminów jest ona przyznawana. Pracownik wie, kiedy, za jaką pracę i jakiej wysokości premię otrzyma - wyjaśnia Barbara Kaszycka.

Słowna i na piśmie

Zgodnie z Kodeksem pracy w umowie o pracę należy wskazać datę zawarcia umowy, określić rodzaj zawartej umowy, określić strony zawierające umowę, sprecyzować warunki pracy i płacy, w szczególności rodzaj wykonywanej pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia oraz wymiar czasu pracy, termin rozpoczęcia pracy. Informacje te powinny być zawarte na piśmie, ale jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Jednak, zanim najważniejsze elementy umowy o pracę zostaną spisane, a umowa podpisana, strony umowy powinny je uzgodnić.

Kolejna umowa

Do sierpnia 2009 roku trzecia umowa o pracę była już umową na czas nieokreślony. Kryzys gospodarczy zmienił jednak tą sytuację w sferze rynku przedsiębiorców. Pakiet antykryzysowy wprowadził duże zmiany, a mianowicie przedsiębiorca może zawierać kolejno umowy na czas określony łącznie do 24 miesięcy. Po tym okresie powinna być zawarta umowa na czas nieokreślony. Pakiet antykryzysowy obowiązuje do końca 2011 roku. Po tym czasie znów będą obowiązywały przepisy sprzed sierpnia 2009 roku. Ustawa antykryzysowa nie dotyczy sfery budżetowej, co oznacza, trzecia umowa o pracę powinna być zawarta na czas nieokreślony.

Źródło:

Echo Dnia:Co ważne w umowie o pracę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska