Podstawą do postawienia prawidłowej diagnozy wśród wielu chorób układu immunologicznego jest rozmowa z pacjentem. Idąc do gastrologa czy kardiologa wiemy, o co lekarz może nas zapytać. W przypadku lekarza immunologa często jesteśmy przekonani, że pytania będą dotyczyć ostatnich infekcji, ogólnego samopoczucia, przebiegu przeziębień, itp. Tymczasem pytania immunologa mogą nas zaskoczyć. Warto więc przygotować się do takiego wywiadu lekarskiego.
Pamiętajmy o zabraniu wszystkich notatek na temat chorób, wyników badań oraz opinii lekarzy
Czytaj także: [Odrób "lekcję" przed wizytą z dzieckiem u lekarza. Dobrze przygotowany, pomożesz Twojemu maluchowi**](http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110531/ZDROWIE/342572901)
Nie ma informacji mało ważnych. Jeżeli pacjentowi nasuwają się jakieś skojarzenia, należy powiedzieć o nich immunologowi. Każdy problem zdrowotny może okazać się istotny dla postawienia prawidłowej diagnozy.
Nie wstydźmy się notować informacji przekazywanych przez lekarza. Dzięki temu unikniemy sytuacji, kiedy po dwóch dniach od wizyty nie będziemy wiedzieć, kiedy trzeba zgłosić się na badania lub jakich zaleceń przestrzegać.
Z kolei specjalista może zapytać m.in. o to, jakie zakażenia przebyliśmy lub przebyło nasze dziecko od okresu noworodkowego - jaki był przebieg choroby, leczenie, na ile leczenie było skuteczne. Istotna będzie również informacja o tym, jakie szczepienia zostały wykonane i czy były jakieś istotne niepokojące objawy po szczepieniu.
**