Zapraszamy na cykl filmów „Kujawsko-Pomorskie Trasy Rowerowe”

Akcja specjalna Rowerowe Kujawsko-Pomorskie

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Podróże rowerowe po Kujawach są gwarancją niezliczonych atrakcji. Dziś zaprezentujemy kolejną z możliwych tras. Przygodę zaczynamy w Inowrocławiu, skąd pojedziemy do Torunia.

Inowrocław jest miastem, które słynie ze swoich walorów leczniczych. To jeden z powodów, dla których stolica Kujaw Zachodnich jest często odwiedzana przez turystów. Właśnie z tych względów na inowrocławskiej ziemi przed laty często gościł generał Władysław Sikorski, który cenił sobie zażywanie solankowych kąpieli. Generał mieszkał niedaleko stąd, w Parchaniu, czyli na trasie zielonego szlaku. W regionie inowrocławskim pamięć o pierwszym premierze na uchodźctwie jest wciąż żywa. W miejscowości w której niegdyś mieszkał wkrótce zostanie otwarty ośrodek muzealny poświęcony Sikorskiemu.

Szlak prowadzący z Inowrocławia kieruje najpierw do gminy Dąbrowa Biskupia, a później przez Gąski, Lipionkę oraz Lipnie. Ostatni odcinek trasy pokonamy drogą 246. Następny przystanek polecamy zrobić w Gniewkowie. Naprawdę warto zatrzymać się w rzeczonej miejscowości ze względu na imponujący pomnik Władysława Białego, dawnego gospodarza tych ziem.

Dalsza trasa prowadzi przez Cierpice, Wielką oraz Małą Nieszawkę. Najbliższe kilkanaście kilometrów szlaku spędzimy w towarzystwie malowniczych lasów Puszczy Bydgoskiej. To największy kompleks leśny pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem.
Po dotarciu do Delmajku w Małej Nieszawce przekonamy się, że jest tam nie tylko kompleks dla zapalonych rybaków. Można zatrzymać się na kempingu, przenocować w pokojach gościnnych, a nawet urządzić wesele.

Nasza przygoda rozpoczęta kujawskim Inowrocławiu powoli dobiega końca. Dzisiejszą podróż kończymy w pomorskim Toruniu. W grodzie Kopernika, jednym z najstarszych miast w Polsce, uwagę przykuwają liczne zabytki. Jednym z ciekawszych jest Zamek Dybów. Większa część zabytku została zniszczona, jednak zachowały się imponujące mury obwodowe, 2-kondygnacyjna wieża oraz obwarowania. Dzisiejsza trasa jest najkrótszą z dotychczas zaprezentowanych w cyklu Kujawsko-Pomorskie Szlaki Rowerowe, liczy "zaledwie" 52 kilometry. W następnych częściach cyklu zaprezentujemy kolejne trasy rowerowe wiodące po naszym pięknym województwie.


Sponsorami akcji są:

Polregio
PESA
Prox
Lenkiewicz
Delmajk

MAPA TRASY