Najpopularniejszym programem edukacyjnym wspólnoty europejskiej jest SOCRATES. Umożliwia współpracę na wszystkich poziomach i obszarach działalności edukacyjnej:
- Socrates-Comenius - skierowany do 350 tysięcy szkół i 69 milionów uczniów w Europie, wspiera międzynarodową wymianę i współpracę uczniów, promuje programy podnoszące jakość kształcenia i naukę języków obcych - nauczycielom umożliwia zdobycie indywidualnych grantów szkoleniowych. W ubiegłym roku w Polsce udało się w ramach tego programu zrealizować 470 projektów.
- Socrates-Erasmus - umożliwia studentom i nauczycielom akademickim wyjazdy do partnerskich uczelni w krajach Europy. Uzgodnione między uczelniami programy studiów przewidują naukę od 3 miesięcy do roku. Trzeba mieć zaliczony co najmniej rok studiów we własnym kraju i trochę pieniędzy - stypendium pokrywa tylko różnicę w kosztach utrzymania i studiowania między Polską a krajami Unii. Okres studiów w uczelni partnerskiej jest równoważny z okresem studiów w placówce macierzystej. Wymianę między uczelniami ułatwić ma powszechne wprowadzenie Europejskiego Systemu Transferu Punktów (ECTS) - w ostatnich latach wsparcie finansowe na wprowadzenie systemu ECTS otrzymało 120 polskich uczelni, w tym 17 niepaństwowych.
W programie Erasmus Polacy aktywnie uczestniczą od pięciu lat. W roku akademickim 2000/01 - 678 polskich wykładowców prowadziło zajęcia w uczelniach partnerskich Unii, blisko 3,7 tys. polskich studentów wyjechało tam na jedno- lub dwusemestralne studia, a ponad 600 studentów z UE przyjechało na takie studia do Polski. Wymiana staje się coraz bardziej powszechna. Początkowo z programu korzystało 46 polskich uczelni, w tym roku akademickim już 120. Dzięki temu na semestr lub dwa do krajów Unii będzie mogło wyjechać ponad 7,7 tys. polskich studentów.
- Socrates-Naric - inwestuje w tworzenie sieci informacyjnej o porównywalności i uznawalności wykształcenia.
- Socrates-Lingua - służy podnoszeniu standardów nauczania języków obcych, nie tylko tych najbardziej w Unii popularnych - angielskiego, niemieckiego czy francuskiego. W UE stawia się na regionalizmy, podtrzymywanie i upowszechnianie języków coraz rzadziej stosowanych. O pomoc można się starać w ramach dwóch akcji. Lingua 1 stawia na promowanie nauki języków i utrzymanie "wielojęzycznej" Europy - w ramach programu można np. zakładać Kluby Językowe, organizować seminaria, szkolenia, konkursy. W ramach akcji Lingua II można się ubiegać o pomoc w rozpowszechnianiu, np. materiałów edukacyjnych, programów nauczania.
- Socrates-Grundtvig - promuje ideę "uczenia się przez całe życie", z programu mogą korzystać placówki kształcące dorosłych, finansowane są wspólne projekty realizowane przez szkoły z różnych krajów, tworzenie sieci, wyjazdy szkoleniowe dla kadry.
- Socrates-Minerva - wspiera europejską współpracę w zakresie kształcenia otwartego i na odległość, można ubiegać się, np. o fundusze na opracowanie lub testowanie nowych metod i pomocy dydaktycznych, program wspiera stosowanie w edukacji technologii informatyczno-komunikacyjnych (ICT).
- Socrates-Arion - umożliwia organizowanie wizyt studyjnych dla grup10- lub 15- osobowych, wymianę doświadczeń w kierowaniu szkołami albo np. wprowadzaniu nowych programów nauczania czy wychowania. O tygodniowy wyjazd za granicę ubiegać się mogą pracownicy administracji oświatowej (urzędnicy rządowi, samorządowi, wizytatorzy, doradcy, dyrektorzy szkół), a czasami także rodzice. Wizyta finansowana jest ze środków Unii w formie indywidualnego grantu rozliczanego jako wyjazd służbowy.
- Socrates-Eurydice - dzięki temu programowi tworzy się sieć informacyjną o systemach edukacyjnych w poszczególnych krajach Unii: polityce oświatowej, wdrażanych innowacjach, przeprowadzanych reformach.
(Szczegóły, zgłoszenia i tematy projektów w ramach programu SOKRATES - www.socrates.org.pl)
- LEONARDO DA VINCI - to program wspierający kształcenie i doskonalenie zawodowe. Jest szansą dla tych, którzy myślą o zdobyciu nowych kwalifikacji - program obejmuje szkolenia zawodowe, praktyki i staże. UE przeznaczyła na to 150 mln euro. Realizowany jest już program LEONARDO DA VINCI II (od 1 stycznia 2000 do 31 grudnia 2006) - więcej informacji: Krajowa Agencja Programu Leonardo da Vinci (0-22) 625-39-37, e-mail: [email protected]
Młodzi ludzie uczestniczący w kształceniu pozaszkolnym, a także ich opiekunowie, powinni zainteresować się programem MŁODZIEŻ. To program Komisji Europejskiej, który ma przygotowywać do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, ma też pomóc przezwyciężyć uprzedzenia i stereotypy zakorzenione w mentalności ludzi. Na wsparcie merytoryczne i finansowe mogą liczyć szczególnie te projekty, które angażują młodzież defaworyzowaną (tj. niepełnosprawną, pochodzącą ze środowisk ubogich albo zagrożonych patologiami). Wnioski mogą składać wszelkie organizacje, których działalność nie jest nastawiona na zysk (formularze dostępne są na stronach internetowych Programu MŁODZIEŻ - www.youth.org.pl)**
Zaprogramuj się
(go)
Ponad 7 tysięcy polskich studentów wyjedzie w tym roku na zagraniczne uczelnie w ramach programu Socrates-Erasmus. Z unijnych programów i pieniędzy korzystać też mogą uczniowie, nauczyciele i urzędnicy oświatowi.