Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek tylko dla niektórych osieroconych opiekunów

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Joanna Urbaniec
Ministerstwo pracy chce wesprzeć opiekunów osób niepełnosprawnych po śmierci podopiecznych. Pomysł oceniany jest jako słuszny, ale budzi zastrzeżenia. Bo tylko część skorzysta.

Ministerstwo pracy przygotowało projekt zmian ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Zgodnie z nim opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mieli prawo do zasiłku dla bezrobotnych lub świadczenia przedemerytalnego, ale tylko w sytuacji, gdy osoba, nad którą sprawowali opiekę umrze lub jej orzeczenie o niepełnosprawności straci ważność.

Poza tym dotyczy to osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek dla opiekuna lub specjalny zasiłek opiekuńczy.

Pomysł został przyjęty z aplauzem i zastrzeżeniami. M.in. rzecznik praw obywatelskich, NSZZ "Solidarność", Business Centre Club, organizacje skupiając opiekunów osób niepełnosprawnych (;STOP Wykluczeniom, ruch Wykluczeni Opiekunowie) oraz stowarzyszenia rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi wskazują, że powinny być uwzględnione także inne sytuacje: gdy opiekun z niezależnych od niego powodów przestał zajmować się niepełnosprawnym.

Co równie ważne, projekt nie obejmuje osób, które faktycznie opiekują się chorym i z tego powodu musiały zrezygnować z pracy lub w ogóle jej nie pojęły, a nie dostają żadnego z tych świadczeń. Bo - na przykład o kilka złotych przekraczają kryterium dochodowe. - To może narazić przepisy na zarzut naruszenia konstytucyjnej zasady równego traktowania i sprawiedliwości społecznej - zauważa rzecznik praw obywatelskich.

Takich opinii jest więcej. Ministerstwo pracy odpowiada wszystkim identycznie: nie wiadomo, ile takich osób jest, a możliwości budżetu (dokładniej Funduszu Pracy) są ograniczone. Nie ma choćby przybliżonych danych, ile osób pobierających świadczenia opiekuńcze kończy co roku opiekę, a co dopiero mówić o liczbie tych, którzy się opiekują a świadczeń nie pobierają.

Więc lepiej dać coś grupie, którą można zweryfikować, niż nikomu - uważa wiceminister Stanisław Szwed, który projekt pilotuje.

Zmiany mają wejść w życie od 2017 r.

Jesteś osieroconym opiekunem? Napisz lub zadzwoń

Pan Jan po 39 latach pracy musiał z niej zrezygnować, by zaopiekować się żoną po udarze. Żadne świadczenie mu nie przysługiwało, bo mieli za wysoki dochód. Żona zmarła po 2,5 roku. Pan Jan został z niczym.

Przygotowuję reportaż o ludziach w takiej sytuacji. Jeśli jest/była ona państwa udziałem - napiszcie: [email protected] lub zadzwońcie w jutro (wtorek 10 bm.) w godz. 13-15, tel. 800-11-006.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska