
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony w kodeksie pracy jako okres urlopu macierzyńskiego. Jego długość zależy od tego, ile dzieci urodzimy podczas jednego porodu albo ile dzieci przyjmiemy na wychowanie.
Tak więc wynosi on:
20 tygodni (140 dni) - gdy urodzimy lub przyjmiemy na wychowanie jedno dziecko,
31 tygodni (217 dni) - gdy urodzimy lub przyjmiemy na wychowanie dwoje dzieci,
33 tygodnie (231 dni) - gdy urodzimy lub przyjmiemy na wychowanie troje dzieci,
35 tygodni (245 dni) - gdy urodzimy lub przyjmiemy na wychowanie czworo dzieci,
37 tygodni (259 dni) - gdy urodzimy lub przyjmiemy na wychowanie pięcioro i więcej dzieci.
Zobacz także: Szewczak: W sferze gospodarczej i finansowej notujemy pasmo absolutnych sukcesów

Zasiłek macierzyński przysługuje również przez okres urlopu rodzicielskiego (jego długość zależy od tego, ile dzieci urodzimy podczas jednego porodu lub przyjmiemy jednocześnie na wychowanie). Z urlopu rodzicielskiego możemy korzystać przez 32 tygodnie (224 dni) - gdy urodzimy lub przyjmiemy na wychowanie jedno dziecko lub przez 34 tygodnie (238 dni) - gdy urodzimy lub przyjmiemy na wychowanie więcej niż jedno dziecko.

Tak więc w przypadku urodzenia jednego dziecka rodzicowi należy się 20 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego oraz 32 tygodnie płatnego urlopu rodzicielskiego. Zatem łącznie z dzieckiem może być w domu przez rok (52 tygodnie).

Najczęściej na urlop macierzyński i rodzicielski idą kobiety. Swoje specjalne prawa mają mężczyźni - ojcowie dziecka. Im należy się 2 tygodnie płatnego urlopu ojcowskiego. Może on być wykorzystany do ukończenia przez dziecko 2. roku życia, maksymalnie w dwóch częściach po tydzień każda. W tym samym czasie matka dziecka może przebywać na urlopie macierzyńskim, a ojciec na urlopie ojcowskim.