Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zastrzyk na zdrowie

(km)
Dzisiaj rusza kolejna edycja akcji "Żółty tydzień". Od 14 do 25 marca będziemy mieli okazję zaszczepić się i ochronić na długie lata przed groźnymi chorobami wątroby.

     - Celem akcji jest popularyzacja szczepień ochronnych i uświadomienie zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby typu A i B - informuje Anna Łęcka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Golubiu-Dobrzyniu. - Zwykle szczepienia kojarzą się nam tylko z dzieciństwem. Wtedy przyjmujemy szczepionki obowiązkowe, z wiekiem jednak o takiej profilaktyce zapominamy. Na zachorowania jesteśmy narażeni każdego dnia. Myślenie - mnie to nie dotyczy nie uchroni przed zagrożeniem, a traktowanie szczepień jako zło konieczne jest bardzo poważnym błędem.
     _Leczenie WZW jest bardzo trudne i długotrwałe.
     Dlatego Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Golubiu-Dobrzyniu przypomina, ostrzega i przypomina czym jest wirusowe zapalenie wątroby.
     W podróży
     
WZW typu A, tzw. żółtaczka pokarmowa to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie. Wywołuje ją wirus HAV, przenoszony drogą pokarmową. Do zachorowania może dojść poprzez spożycie zanieczyszczonej wirusem wody pitnej lub mytych w niej owoców i innych surowych pokarmów. Do zakażenia dochodzi poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną w bezobjawowym stadium choroby, gdy nie jest jeszcze świadoma infekcji.
     Choroba szczególnie łatwo rozprzestrzenia się w dużych skupiskach, takich jak żłobki, przedszkola i szkoły. Na zakażenie żółtaczką typu A narażeni są też ludzie aktywni, młodzi, często podróżujący.
     Dr Anna Łęcka: - _Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie są szczepienia. Aby zapewnić sobie długotrwałą ochronę należy przyjąć dwie dawki szczepionki podane w odstępie 6-12 miesięcy. Dzieci można szczepić po ukończeniu pierwszego roku życia. Dostępna jest także tzw. szczepionka skojarzona zabezpieczająca przed zachorowaniem zarówno na żółtaczkę pokarmową (WZW typu A) jak i wszczepienną (WZW typu B). Należy przyjąć 3 dawki takiej szczepionki, przy czym drugą podajemy po miesiącu od pierwszego szczepienia, a trzecią po upływie 6 miesięcy.
     **_Groźniejszy od HIV
     WZW typu B, zwane potocznie żółtaczką wszczepienną, czy też żółtaczką typu B jest jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych. Zakażamy się nim kilkadziesiąt razy łatwiej niż HIV. Wirus zapalenia wątroby typu B może prowadzić do wielu powikłań marskości i niewydolności wątroby, a nawet do raka i zgonu. Rozwija się w ciągu kilku godzin od zakażenia i sieje w organizmie nieodwracalne spustoszenie. Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu z zakażoną... kroplą krwi. Najczęściej dzieje się to w placówkach służby zdrowia. Przyczyną przenoszenia wirusa jest źle wysterylizowany sprzęt, zaniedbania higieniczne personelu związane z myciem rąk i zmianą rękawiczek. Ludzie młodzi zakażają się w wyniku kontaktów seksualnych, zabiegów stomatologicznych, w zakładach fryzjerskich, czy salonach tatuażu, a nawet w siłowni.
     - _Jedyną i długotrwałą metodą zapobiegania wirusowemu zapaleniu wątroby typu B są szczepienia. Szczepionkę przeciw WZW typu B uważa się za pierwszą zapobiegającą chorobie nowotworowej. Do pełnego uodpornienia potrzebne są trzy dawki szczepionki, podane w odstępie 1 miesiąca od pierwszej dawki i 6 miesięcy od pierwszego szczepienia
- mówi Anna Łęcka.
     ***
     Orientacyjne ceny szczepionek podczas "Żółtego tygodnia":
     - przeciwko WZW typu B
     (dawka dla osoby dorosłej) - około 45 zł
     (dawka pediatryczna) - około 40 zł
     - przeciwko WZW typu A
     (dawka dla osoby dorosłej) - około 110zł
     (dawka pediatryczna - około 75 zł
     - przeciwko WZW typu A +B
     (dawka dla osoby dorosłej) około 110 zł
     (dawka pediatryczna) około 70 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska