https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Walka z wirusami u zwierząt hodowlanych w Kujawsko-Pomorskiem. Inspekcja apeluje do rolników, by nie zapominali o bioasekuracji

Lucyna Talaśka-Klich
Zagrożenie pryszczycą dotyczy m.in. bydła
Zagrożenie pryszczycą dotyczy m.in. bydła Pixabay
Kiedy mogą być stosowane szczepionki przy zwalczaniu pryszczycy? Jak w Kujawsko-Pomorskiem przebiega walka z innymi chorobami wirusowymi wykrytymi u zwierząt hodowlanych? Inspekcja Weterynaryjna wyjaśnia.

Spis treści

Rolnik z Kujaw pyta: - Czy planuje się szczepienia przeciw pryszczycy?

Ma stado krów mlecznych i bydło opasowe. Boi się zagrożenia tą chorobą wirusową. - Może szczepienia zminimalizowałyby ryzyko – zastanawia się gospodarz.

Polska krajem wolnym od pryszczycy. I oby tak pozostało

- Polska jest krajem wolnym od pryszczycy, obowiązuje zakaz szczepień zwierząt przeciwko tej chorobie - wyjaśnia Wojciech Młynarek, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. - Wynika to z załącznika nr 4 do Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Informuje, że szczepionki stosowane przy zwalczaniu pryszczycy mogą być wykorzystywane wyłącznie według obowiązujących regulacji prawnych UE i instrukcji służb weterynaryjnych.

- W celu ograniczenia zagrożenia szerzenia się wirusa pryszczycy na terytorium Słowacji i Węgier wdrożone zostały wyłącznie szczepienia interwencyjne, które nie mają charakteru szczepień profilaktycznych – dodaje Wojciech Młynarek. - Szczepienia te są stosowane tylko w ogniskach choroby i w gospodarstwach kontaktowych przed uśmierceniem zwierząt, w celu zatrzymania zakażenia w stadzie.

Afrykański pomór świń – im cieplej, tym większe ryzyko transmisji

Wciąż bardzo groźny jest inna choroba wirusowa - afrykański pomór świń (ASF). W 2025 roku na terenie woj. kujawsko-pomorskiego wykryto już 163 ogniska u dzików (327 dzików z wynikiem dodatnim). To dane z 5 maja. Najwięcej przypadków stwierdzono w powiatach: grudziądzkim - 91 ognisk (188 dzików dodatnich) i chełmińskim - 36 ognisk (62 dziki dodatnie). Nieco mniej było ich w pow. świeckim - 35 ognisk (74 dziki dodatnie), a najmniej w pow. bydgoskim: 1 ognisko (3 dziki dodatnie).

Wojciech Młynarek: - Mając na względzie okres wiosenno – letni, w czasie którego ryzyko transmisji wirusa ASF ze środowiska naturalnego do gospodarstw utrzymujących świnie jest wysokie, apeluję do hodowców świń o zachowanie wysokiego poziomu bioasekuracji.

Przypomina, że właściciele stad świń powinni:

  1. wycofać się z polowań na dziki;

  2. stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne;

  3. myć i dezynfekować ręce oraz obuwie każdorazowo przed wejściem do pomieszczeń inwentarskich;

  4. uświadomić pracowników o zagrożeniu i konieczności przestrzegania określonych zasad;

  5. stworzyć warunki ograniczające możliwość wniknięcia ASF do fermy (maty, baseny dezynfekcyjne, myjnie samochodowe, etc. );

  6. ograniczyć do minimum wjazdy samochodów na teren gospodarstwa, zaś parkowanie powinno odbywać się poza obszarem chlewni;

  7. wjeżdżający samochód musi być umyty, zdezynfekowany i wysuszony, powinno być to potwierdzone stosownymi dokumentami;

  8. samochody muszą przejeżdżać przez nieckę wypełnioną zawsze aktywnym środkiem dezynfekcyjnym;

  9. paszę należy zabezpieczyć przed przenoszeniem patogenów;

  10. kierowca przywożący paszę nie powinien mieć kontaktu ze świniami;

  11. słoma do ścielenia powinna pochodzić z obszaru wolnego od ASF;

  12. prowadzić dezynsekcję, deratyzację, dezynfekcję;

  13. oczyszczać, myć i dezynfekować pomieszczenia przed wprowadzeniem zwierząt;

  14. właściwie postępować z odchodami i odpadami.

Grypa ptaków i rzekomy pomór drobiu w Kujawsko-Pomorskiem, w 2025 roku

2 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków stwierdzono w gospodarstwach komercyjnych, u gęsi hodowlanych - w powiecie lipnowskim; 3 ogniska u drobiu przyzagrodowego - 2 w powiecie lipnowskim i 1 w powiecie żnińskim; 1 ognisko u ptaków dzikich w powiecie lipnowskim.

W przypadku rzekomego pomoru drobiu stwierdzono: 1 ognisko w gospodarstwie komercyjnym w powiecie inowrocławskim; 1 ognisko u drobiu przyzagrodowego w powiecie toruńskim.

Wszystkie ogniska rzekomego pomoru drobiu zostały wygaszone, obecnie województwo kujawsko-pomorskie jest wolne od tej choroby.

- Wszystkie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz rzekomego pomoru drobiu zostały wygaszone, obecnie województwo kujawsko-pomorskie jest wolne od tych chorób – podkreśla Wojciech Młynarek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska