https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zatrważający odsetek uczniów ma problemy ze słuchem

Piotr Wiśniewski
cierpi na zaburzenia słuchu.
cierpi na zaburzenia słuchu. www.sxc.hu
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu wziął pod lupę szkoły naszego regionu. Problem ze słuchem u młodzieży narasta.

Przesiewowe badania słuchu przeprowadzono pod koniec ubiegłego roku w 340 szkołach całego województwa kujawsko-pomorskiego. Łącznie programem objęto ponad 8,5 tysiąca dzieci. Okazuje się, że u ponad 11 proc. z nich wykryto zaburzenia słuchu.

Wiadomości z Bydgoszczy

Bardzo wczesne początki

W ramach programu zbadano słuch także wśród uczniów klas 0-6 z 70 proc. szkół powiatu bydgoskiego. Tutaj statystyki są jeszcze bardziej niepokojące. Wśród ponad 800 dzieci objętych badaniami nieprawidłowe wyniki stwierdzono aż u co piątego z maluchów. Co gorsza, najwięcej wad wykryto wśród najmłodszych z nich - uczniów zerówek i klas pierwszych.

Kto leczy najlepiej w regionie? Zdecyduj!

Głuchną przez muzykę

- Przyczyną niedosłuchów u dzieci w młodym wieku głównie bywają infekcje górnych dróg oddechowych. Dużym problemem jest przewlekłe zapalenie ucha środkowego z perlakiem - mówi dr Michalak z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.
- Wśród nastolatków częsty jest przewlekły uraz akustyczny, związany ze zbyt długim i głośnym słuchaniem muzyki poprzez słuchawki. Ale nie tylko - w ostatnich dniach mieliśmy np. pacjenta z głębokim uszkodzeniem słuchu spowodowanym wybuchem petardy, który na szczęście udało się uratować, dzięki szybkiemu wdrożeniu leczenia - mówi dalej dr Michalak.

Dbajcie o swoje pociechy

Jeśli nasze dziecko nie było poddane badaniu, to jak możemy sami sprawdzić, czy dobrze słyszy?
- Polska jest jedynym krajem, w którym wprowadzono program przesiewowych badań słuchu u noworodków. Mimo to lekarze apelują do rodziców, aby kontrolowali rozwój słuchowy u swoich dzieci. Należy zwrócić uwagę, czy dziecko nie podgłaśnia telewizora, nie przekręca wyrazów lub nie prosi o ich powtórzenie - tłumaczy dr Michalak.
- Zabawa z małym dzieckiem stwarza wspaniałą okazję do zbadania jego słuchu. Już 8-miesięczny maluch powinien zwracać głowę w kierunku dźwięku. Młode mamy mogą w czasie zabawy używać instrumentów, jak bębenek, dzwoneczek - radzi specjalista bydgoskiego szpitala.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mirek

To prawda – problemy ze słuchem są coraz bardziej powszechne. Gdy ja zauważyłem, że słyszę coraz gorzej, na początku nie dopuszczałem do siebie tej informacji, ale z czasem stało się to dla mnie uciążliwe. Wtedy zgłosiłem się do BRANDvital. Tam zostałem przebadany i dobrano mi aparat słuchowy, który jest właściwie niewidoczny, a który w moim przypadku sprawdza się naprawdę dobrze. Nie ma sensu się męczyć. Z pomocą takiego aparatu można znacznie poprawić swój komfort życia.

 

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska