Chwila nieuwagi wystarczyła, aby w Grudziądzu doszło do zatrzaśnięcia dziecka w samochodzie
W czwartek (15 lipca), ok. g. 8.25, na parkingu przy markecie na ul. Konarskiego w Grudziądzu, za wysiadającą z auta kobietą zatrzasnęły się drzwi.
Kluczyki, a co gorsza małe dziecko, zostały w środku pojazdu.
Kobieta o pomoc poprosiła strażników miejskich.
- Po odebraniu zgłoszenia przez dyżurnego straży miejskiej, patrol przybył na miejsce gdzie oczekiwała zdenerwowana kobieta. Mówiła, że mieszka niedaleko i ma w domu zapasowe kluczyki. Dyżurny wyraził zgodę, aby jeden ze strażników pozostał na miejscu przy samochodzie i obserwował dziecko, a drugi zawiózł panią do pobliskiego domu po zapasowe kluczyki. Po powrocie można było bezpiecznie otworzyć auto i wydostać dziecko - informują strażnicy miejscy z Grudziądza.
Kobieta może mówić o dużym szczęściu w nieszczęściu. Dlaczego? Bo był ranek i samochód nie nagrzewał się zbyt szybko. Gdyby do zatrzaśnięcia drzwi samochodu doszło w południe, prawdopodobnie konieczne byłoby wybicie szyby w pojeździe i natychmiastowe ewakuowanie dziecka.
Strażnicy miejscy z Grudziądza apelują: Zawsze zabierajcie kluczyki z auta!
Municypalni przypominają, aby nigdy nie zostawiać kluczyków w pojeździe, bo wystarczy chwila i auto zamknie się samoczynnie. Wychodząc z samochodu za każdym razem zabierajmy ze sobą kluczyki.
Nie ulegajmy też pokusie zrobienia szybkich zakupów zostawiając w samochodzie dziecko lub psa. Pozostawione dziecko lub zwierzę nie może nic zrobić. Apelujemy aby w takich sytuacjach reagować szybko - piszą strażnicy z Grudziądza.
Straż miejska z Grudziądza przypomina:
- Wystarczy kilkanaście minut aby zamknięty samochód stał się pułapką, z której dziecko nie wyjdzie.
- Pozostawienie uchylonej szyby nie jest rozwiązaniem. Szyba przepuszcza promienie słoneczne, nagrzewa wnętrze samochodu, a ciało dziecka nagrzewa się szybciej niż dorosłego.
- Temperatura w samochodzie może bardzo szybko wynieść ponad 60°C.
- Pozostawienie dziecka samego w aucie na słońcu może doprowadzić do tragedii.
Strażnicy miejscy przypominają, że osoba, która widzi dziecko w zamkniętym pojeździe w upalny dzień, może interweniować bez obaw i zbić szybę w aucie, aby zapewnić dostęp powietrza. Nie popełniamy wówczas przestępstwa, ponieważ ratujemy życie będące wartością nadrzędną.
Art. 26 § 1 KK. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącemu jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.
Polecamy także:
