https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zatrzymane prawo jazdy

Dariusz Sobolewski

     Policja zatrzymała moje prawo jazdy i przez najbliższy rok nie będę mógł korzystać z samochodu. Pojazd jest ubezpieczony w zakresie obowiązkowego OC. Czy nadal mam obowiązek opłacać raty składki, czy też mogę od umowy odstąpić? - CZYTELNIK ze Żnina.
     Zasady rozwiązania umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC reguluje rozporządzenie ministra finansów z dnia 24 marca 2000 roku w sprawie ogólnych warunków obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów (Dz.U. nr 26, poz. 310). W akcie tym ustawodawca w sposób jednoznaczny określił sytuacje, w których umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu. Należą do nich, między innymi, upływ okresu, na jaki umowa została zawarta, wyrejestrowanie pojazdu, czy też udokumentowanie trwałej i zupełnej utraty posiadania auta w okolicznościach nie powodujących zmiany posiadacza. Nie jest natomiast przewidywane rozwiązanie umowy w sytuacji, gdy posiadacz straci uprawnienia do kierowania pojazdem. Nie jest również istotne, czy utrata prawa jazdy nastąpiła czasowo, czy też prawo jazdy zatrzymano na stałe.
     Rozwiązaniem, które pozwoliłoby panu na wcześniejsze wygaśnięcie umowy byłoby wyrejestrowanie samochodu.
     ZAPAMIĘTAJ!
     Zatrzymanie prawa jazdy nie skutkuje rozwiązaniem umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska