Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zauroczenie zwane Polą Negri

Rozmawiała RENATA KUDEŁ
Dorota Łańcucka
Dorota Łańcucka Fot. Wojciech Alabrudziński
Rozmowa z Dorotą Łańcucką prezesem Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri.

Przegląd "Pola i inni" odbędzie się w Lipnie 29-31 maja. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny. Szczegóły na stronie www.polanegri.pl

- W tym roku w Lipnie już po raz trzeci spotkają się wielbiciele Apolonii Chałupiec czyli Poli Negri, sławnej lipnowianki, która zrobiła karierę w Hollywood oraz ci, którym bliska jest magia gwiazd i kina. Proszę przypomnieć, jak zaczęło się "odzyskiwanie" tej znanej postaci w pamięci lipnowian?

- Kilka lat temu dowiedziałam się o konkursie Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie na projekt, którego realizacja ma służyć mieszkańcom miasta. No i wymyśliłam: "Pola Negri sławna lipnowianka'' . Z uczniami, nauczycielami, radnymi, przyjaciółmi, sponsorami i samorządowcami intensywnie pracowaliśmy do października 2005 r. Finałem imprezy było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, otwarcie izby pamięci i wydanie folderu "Pola Negri 100 lat później". W programie pierwszego spotkania "pod gwiazdą" Poli Negri był program artystyczny, w którym obok lipnowskiej młodzieży wzięli udział znakomici goście: Wiesława Czapińska, Bogusław Kaczyński, Magdalena Zawadzka oraz krewny gwiazdy Igor Chalupec.

- Co skłoniło panią do kontynuacji tej imprezy?

- Zmobilizowały nas pozytywne recenzje. Okazało się, że można ożywić klimat miasteczka z dawnych lat , zaś w starym kinie "Nawojka", wówczas jeszcze niewyremontowanym, ożyła magia filmów z lat 20. i 30. minionego wieku - z czarno-białą taśmą, z taperem... Wówczas postanowiliśmy zorganizować festiwal filmowy propagujący przedwojenne filmy nieme oraz dźwiękowe, nie tylko z Polą Negri, ale także z tymi aktorami polskiego pochodzenia, którzy zrobili karierę za granicą.

- Mówi pani w liczbie mnogiej.

- Bo w organizację kolejnych przeglądów zaangażowanych jest wielu ludzi, przede wszystkim stowarzyszonych w Lipnowskim Towarzystwie Kulturalnym, ale nie tylko. Są wśród nas także uczniowie, nauczyciele, ludzie dobrej woli.

- Czym przegląd będzie kusić lipnowian i gości w tym roku?

- Zaczniemy filmem niemym z podkładem na żywo. Chcemy pokazać "Hiszpańską tancerkę" z 1923 r., film amerykański uznany w tamtym okresie za superprodukcję. Powstał na podstawie sztuki Victora Hugo "Ruy Blas". Z tego filmu pochodzi model statuetki "Politki", przyznawanej co roku naszym znakomitym gościom. Do tej pory otrzymali ją między innymi Wiesława Czapińska, biografka Poli Negri, Bogusław Kaczyński oraz Karolina Gruszka, aktorka, która, ma przed sobą karierę także w zagranicznych filmach.

- Nie było łatwo zdobyć kopię filmu.

- Sprowadziliśmy ją z USA , sami też zrobiliśmy tłumaczenie ścieżek dialogowych. Kompozycją muzyczną zajął się niezastąpiony Tomek Walczak z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej Telewizyjnej i Filmowej w Łodzi. Wiem, że wielu fanów Poli Negri czeka na "Tango Notturno", z którego pochodzi znany motyw muzyczny o nostalgicznym klimacie. Treść tego filmu przekaże na żywo Henryk Pijanowski. Mamy już zapewnienie, że w Lipnie pojawią się aktorka Ewa Wiśniewska oraz Mariusz Szczygielski, pisarz, autor książek "Pl.Boy" i "Berek".

- Przyjadą też goście z Kanady.

- W tym roku będziemy gościć aktorki Teatru Polskiego w Toronto. Wystąpią pierwszego dnia festiwalu w sztuce Kazimierza Brauna "Opowieści Poli Negri", z którą były już w kilkunastu krajach świata. Ich przyjazd do Lipna stał się możliwy dzięki senackiej Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Spodziewamy się też m.in. Olgierda Łukaszewicza - w związku z tym proponujemy widzom obejrzenie filmów z jego udziałem: "Pokuszenia" oraz "Generała Nila". We współczesne rytmy wprowadzi nas Iza Miko w filmie "Kochaj i tańcz", bo to właśnie ona przeciera teraz filmowe szlaki w Hollywood. O historii kina opowie z kolei Tomasz Raczek. Młodzież ze szkół powiatu lipnowskiego zaprezentuje swoje możliwości wokalno-aktorskie, może będą na miarę naszej tegorocznej gwiazdy, Kasi Zielińskiej? W programie imprezy jest jej recital.

- Jeszcze większą niespodzianką jest planowany występ posłanek Rzeczypospolitej Polskiej.

- O tak, być jak Pola Negri chcą też posłanki RP, życzymy im dużo wytrwałości podczas prób, bo sprostać talentowi wielkiej lipnowianki nie jest łatwo! Krótki spektakl na podstawie powieści Magdaleny Samozwaniec "Na ustach grzechu" wyreżyserował Jan Polak, dyrektor Teatru Impresaryjnego we Włocławku.

- Niedawno z siedziby Miejskiego Centrum Kulturalnego w Lipnie, przeniesiono do kina "Nawojka" Izbę Pamięci Poli Negri. Czy podczas przeglądu będzie można oglądać zgromadzone w niej pamiątki?

- Izba Pamięci Poli Negri, przeniesiona do kina, będzie dostępna. Ponieważ pomieszczenie jest nieduże - mogą tam przebywać nie więcej niż 3-4 - część zbiorów będzie można obejrzeć w siedzibie Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego.

- Czy Lipno ma szansę stać się miastem znanym dzięki Poli Negri?

- Bardzo nas cieszy fakt, że na hasło "Lipno - Pola Negri" reaguje coraz więcej ludzi. Dla wielu środowisk artystycznych, na przykład w Warszawie czy Łodzi staliśmy się rozpoznawalni, a przegląd jest wydarzeniem kulturalnym, na którym warto być. Jako stowarzyszenie i organizator przeglądu jesteśmy zapraszani na ważne imprezy ogólnopolskie i regionalne. Współpracujemy z Filmoteką Niemiecką oraz dystrybutorami amerykańskimi. Jesteśmy zaufanym partnerem Filmoteki Narodowej. Świat jest naprawdę mały, a to, czym się zajmujemy, pomaga w nawiązywaniu znajomości, służy promocji miasta i regionu.

- W kryzysie nie jest łatwo o pieniądze. Jak pani sobie z tym radzi?

- Staramy się oszczędnie gospodarować budżetem, na który składa się dotacja samorządu województwa, Urzędu Miasta oraz Starostwa Powiatowego w Lipnie. Mamy też wiernych sponsorów: "Wiksbud", Migbud", "Stalimport", "Agromlecz", Bank Spółdzielczy, "Bistanę" oraz PZU Życie. Możemy też liczyć na wsparcie od drobniejszych firm i dobrą wolę osób prywatnych. Partnerem organizacyjnym jest Miejskie Centrum Kulturalne. W imieniu Towarzystwa Przyjaciół Lipna chciałabym zaprosić do nas na ostatni weekend maja wszystkich, którzy chcą poczuć atmosferę starego kina i magię gwiazd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska