Jestem posiadaczem gospodarstwa rolnego o pow. 1,90 ha przeliczeniowego. Nie płacę podatku rolnego ze względu na posiadanie gruntów V i VI klasy. Zacząłem chorować i prawdopodobnie przejdę na rentę. Czy to moje gospodarstwo będzie stanowiło przeszkodę, abym otrzymał rentę chorobową w pełnym wymiarze? - CZYTELNIK z Włocławka.
Rzeczywiście, w świetle art.12 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym (Dz.U. z 1993 r. nr 94, poz. 431 ze zm.), użytki rolne klasy V, VI i VIz są zwolnione od podatku rolnego. Jednakże pozostaje to bez wpływu na kwestie wypłaty świadczeń rolnych.
Art. 28 ust. 4 ustawy z 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 1998 r. nr 7, poz. 28 ze zm.) stanowi bowiem, że uznaje się, iż emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego i nie prowadzi działu specjalnego, nie licząc:
użytków rolnych, lasów i gruntów leśnych, gruntów pod stawami i gruntów pod zabudowaniami, które ze względu na powierzchnię nie podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym,
działów specjalnych, od których podatek nie przekracza połowy stawki podatku rolnego z 1 ha przeliczeniowego,
gruntów wydzierżawionych na podstawie umowy pisemnej zawartej co najmniej na 10 lat i zgłoszonej do ewidencji gruntów i budynków, osobie nie będącej:
- małżonkiem emeryta i rencisty,
- jego dzieckiem, wnukiem, pasierbem bądź małżonkiem tych osób,
- osobą pozostającą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym lub małżonkiem takiej osoby,
dzierżawionych gruntów skarbu państwa,
gruntów trwale wyłączonych z produkcji rolniczej na podstawie odrębnych przepisów, w tym zalesionych gruntów rolnych,
gruntów i działów specjalnych należących do małżonka, z którym emeryt lub rencista zawarł związek małżeński po ustaleniu prawa do emerytury rolniczej lub renty inwalidzkiej rolniczej,
własności (udziału we współwłasności) nie ustalonej odpowiednimi dokumentami urzędowymi, jeżeli grunty będące przedmiotem tej własności (współwłasności) nie znajdują się w posiadaniu rolnika lub jego małżonka.
Tak więc, jeżeli nabędzie pan prawo do renty z tytułu długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, wypłata części uzupełniającej świadczenia zostanie zawieszona.
ZAPAMIĘTAJ!
Posiadanie ziemi, której klasa zwalnia od obowiązku płacenia podatku rolnego, nie jest okolicznością powodującą wypłatę renty rolniczej w pełnej wysokości.