Brak umów, nierespektowanie czasu pracy, nieprzestrzegane normy BHP, niezapłacone nadgodziny, mobbing i wyzysk – to stała litania grzechów wyliczanych polskim pracodawcom. W powszechnej opinii polski szef to wciąż wyzyskiwacz ignorujący standardy pracy. Tymczasem badanie „Warunki pracy w Polsce 2017” przeprowadzone na zlecenie Jobsquare przez SW Research pokazują inny obraz. O ocenę warunków i standardów pracy poproszono samych pracowników. Okazało się, że 55 proc. z nich poleciłoby dzisiaj swojego pracodawcę znajomym.
Lubimy swoich szefów
Zatrudnieni nie tylko mają coraz lepsze zdanie o swoich pracodawcach, ale też są zadowoleni z komfortu pracy – blisko 70 proc. ankietowanych.
– Od 1989 roku standardy pracy w przedsiębiorstwach prywatnych bardzo się zmieniły. Często są wyższe niż w firmach z Europy zachodniej i cały czas poprawiają się – przekonuje Marian Owerko, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu.
Z reguły pracodawcy nie przekraczają norm czasu pracy. Większość pytanych przyznała, że pracuje 40 godzin tygodniowo lub mniej, a w przypadku nadgodzin może liczyć na dodatkowe wynagrodzenie. Nieprzestrzeganie norm i bhp wskazał tylko 1 na 7 badanych.
Stres i brak awansu
Badanie ujawniło również obszary zatrudnienia, które wymagają od wielu szefów poprawy. Najczęściej pracownicy skarżą się, że nie ma możliwości awansu. Wielu badanych podkreślało także, że nie ma dostępu do szkoleń podnoszących kompetencje. Za to dla co trzeciego pracownika problemem w pracy był nadmierny stres.
Choć znaczny odsetek badanych był zadowolony ze swojej pensji, to wciąż około 40 proc. pytanych narzeka, że ich wynagrodzenie jest zbyt niskie.
- Pracodawcy chcąc ściągnąć do siebie najlepszych kandydatów i ich zatrzymać, muszą mieć do zaproponowania coś ekstra - zauważa Rafał Baniak, wiceprezydent Pracodawców RP.
A może być jeszcze lepiej. Dlatego Polska Rada Biznesu, Pracodawcy Rzeczpospolitej oraz Krajowa Izba Gospodarcza włączyły się w pierwszy program promocji standardów zatrudnienia „Rekomendowany Pracodawca”. Celem przedsięwzięcia jest promocja dobrych praktyk stosowanych przez szefów względem pracowników oraz wskazanie i wyróżnienie firm, które takie standardy spełniają.
Udział w programie „Rekomendowany Pracodawca” jest bezpłatny.