Zobacz wideo: Niedziela z kustoszem w Muzeum we Włocławku

Tak można pozyskać chrust z lasu komunalnego we Włocławku
Miejski Zakład Zieleni i Usług Komunalnych we Włocławku poinformował w mediach społecznościowych, że na terenie lasu komunalnego Miasta Włocławek istnieje możliwość zbioru tak zwanej leżaniny, czyli drewna z połamanych i leżących na ziemi gałęzi. Co istotne, leżących na ziemi gałęzi, których – jak widać w naszej galerii – nie brakuje we włocławskim lesie, nie można zabrać bezpłatnie! Żeby zebrać legalnie chrust z lasu komunalnego we Włocławku, trzeba najpierw skontaktować się z Miejskim Zakładem Zieleni i Usług Komunalnych i wnieść stosowną opłatę.
Opłata za miesiąc, niezależnie od ilości zebranej leżaniny, wynosi 61,50 zł. Zainteresowane osoby mogą kontaktować się z Miejskim Zakładem Zieleni i Usług Komunalnych, pod numerem telefonu 605 831 259 – informuje MZZiUK we Włocławku na Facebooku.
Warto też dodać, że w maju 2022 roku - na wniosek Anny Moskwy minister klimatu i środowiska - dyrekcja Generalna Lasów Państwowych przygotowała wytyczne dotyczące wsparcia możliwości nabywania przez konsumentów – odbiorców indywidualnych, surowca drzewnego do celów opałowych.
Wprowadzono je ze względu na wzrost cen energii oraz materiałów opałowych. Z przygotowanych wytycznych wynika, że drewno opałowe (najniższej jakości) w pierwszej kolejności może być zakupione przez lokalnych mieszkańców.
Przypomnijmy, że leżące w lesie drewno nie może zostać zabrane bez wiedzy i zgody leśniczego. Lasy Państwowe na swojej stronie internetowej przypominają także, że nie można samodzielnie wycinać gałązek, zbierać mchu i porostów na wianki lub stroiki, czy zbierać chrustu brzozowego na miotły.
Las i każdy jego element jest dobrem społecznym, ale stanowi majątek skarbu państwa, którym zarządzają w imieniu społeczeństwa leśnicy. Każde nadleśnictwo w kraju ma określone zasady i procedury korzystania z tego majątku, cennik drewna i stroiszu. W lasach jest wiele chronionych w różny sposób miejsc i obiektów, które łatwo zniszczyć. Leśnicy mają pełną wiedzę na temat lasu, w którym gospodarują i chętnie pomogą w racjonalnym i zgodnym z prawem korzystaniu z niego. Dlatego najpierw odwiedźmy kancelarię leśniczego, gdzie uzyskamy pełne informacje – czytamy na stronie lasy.gov.pl
Cennik drewna pozyskanego w Nadleśnictwie Włocławek, obowiązujący od 9 stycznia 2023 roku, można znaleźć na stronie internetowej Nadleśnictwa.