Program rozpoczęto w 2016 r., potrwa jeszcze do 2021 r. Już w liczbach przedstawia się imponująco - 2 tys. 269 godzin dodatkowych zajęć, konsultacji. Na przykład z matematyki i fizyki to po 200 godzin, a z informatyki - 235. To z pewnością elitarna grupa młodzieży, o czym świadczy, że wpłynęło 275 wniosków, a zakwalifikowało się blisko 70.
To duży projekt, Irena Laska, dyrektorka wydziału edukacji w Starostwie Powiatowym w Chojnicach, przyznała, że na początku był poślizg, więc dopytywano, co z realizacją.
Potem poszło już gładko. Lokalne centrum zarządzania - tak można chyba określić - "Lokalne Centrum Nauczania Kreatywnego" mieściło się w II LO w Chojnicach. Co ciekawe, młodzież nie tylko pogłębiała swoje naukowe zainteresowania, ale i miała też wartościowe i przyszłościowe warsztaty z komunikacji, radzenia sobie ze stresem. Były na nich też rady, jak zrobić dobry użytek z metod szybkiej nauki.
https://pomorska.pl/smiertelny-wypadek-w-barkowie-doszlo-do-zderzenia-dwoch-aut-jedna-osoba-zmarla-na-miejscu-druga-w-szpitalu/ar/13284372Uczestnicy mieli też okazję wybrać się na obozy naukowe. W 2017 r. było osiem miejsc, a w tym na razie są cztery.
Ale dyrektorka wydziału, mówi, że być może, kto wie, jeszcze w skali Pomorza zwolnią się miejsca i będzie ich więcej dla Chojnic.
Jak wyglądały owe zajęcia "Zdolni z Pomorza". Nie, to nie były korepetycje, jak można by sobie wyobrazić, to były burze mózgów na naszym lokalnym szczeblu. W SP1 w Czersku zorganizowano na przykład "Noc Naukową", gdzie Karol Jagielski prowadził wykłady, warsztaty. Zaprezentowano na nich możliwości drukarki 3D, a robot prawidłowo ułożył kostkę Rubika. Oczywiście nie sam, uczniowie musieli prawidłowo zaprojektować niezbędne algorytmy.
W II LO było Święto Nauki dla 200 osób. Otwarte, i dla malucha w wieku przedszkolnym, i starszych uczniów. Warsztaty z szyfrowania i zajęcia chemiczno-ekologiczne, których efektem było zbudowanie filtra do wody.
Nauki ścisłe to jedno. Drugie to humanistyka. Nauka o człowieku i pasjonujące spotkanie licealistów z pisarzem Mikołajem Grynbergiem. Społeczeństwo, naród, człowiek i trudne wybory, jak decyzje Polaków - Żydów o przymusowej emigracji.
Zdolni z Pomorza są otwarci na świat, mają chłonne umysły. Ciekawi. Mają pytania i szukają odpowiedzi.
Na wręczenie stypendiów do Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowego w Chojnicach przyjechali z rodzicami. Dziewczyny i chłopcy z całego powiatu. Podchodzili do starosty i cieszyli się z otrzymanego wyróżnienia. Przed nimi wakacje, a potem znowu szkoła.
Starosta Stanisław Skaja życzył im udanego odpoczynku. Należy się!
Zobacz koniecznie: Na wakacje planujemy wydać mniej niż przed rokiem