Potrząsanie dziecka może zabić
14-tygodniowa dziewczynka zmarła w szpitalu w Belfaście dwa dni po tym, jak do domu zostało wezwane pogotowie ratunkowe. Przyczyną śmierci był uraz mózgu. Początkowo padł zarzut próby zabójstwa. Oskarżony został ojciec dziewczynki.
Pedofilia w Kościele - dlaczego to problem na taką skalę?
Ojciec dziewczynki utrzymywał, że jest niewinny. Potwierdziło to śledztwo. Okazało się, że niemowlę zmarło w skutek poważnego urazu mózgu spowodowanego potrząsaniem.
Zespół dziecka potrząsanego
Niemowlę płacze, jest marudne, nie chce zasnąć. Zmęczony wieloma nieprzespanymi nocami, rozdrażniony, sfrustrowany i bezradny rodzic traci cierpliwość, bierze dziecko na ręce, tuli, kołysze, delikatnie potrząsa, próbując je uspokoić. Niektórzy rodzice - nawet nieświadomie - mogą zacząć potrząsać mocniej. Ale wcale nie muszą, by dziecku stało się coś złego.
Wystarczy kilka sekund potrząsania, by spowodować u dziecka kalectwo, a nawet śmierć. Potrząsanie dzieckiem prowadzi do gwałtownych ruchów głowy do przodu i do tyłu. Mózg dziecka przemieszcza się wtedy w obrębie przestrzeni wewnątrzczaszkowej, mówiąc prościej - mózg dosłownie "odbija się" o ściany czaszki.
Te imiona nadali rodzice, a teraz żałują! Twoje jest na liśc...
Potrząsanie dzieckiem śmiertelnie niebezpieczne
Zespół dziecka potrząsanego (ang. shaken baby syndrome) to termin medyczny, który opisuje objawy powstałe na skutek gwałtownego potrząsania i/lub uderzania dziecka w głowę. Zespół dziecka potrząsanego został po raz pierwszy opisany 1972 roku.
Jest trudny w zdiagnozowaniu. Zwykle dotyka dzieci w pierwszym roku życia.
Jednak zespół dziecka potrząsanego może pojawić się też przez nieumiejętną zabawę z niemowlęciem. Możesz w ten sposób zrobić dziecku krzywdę na całe życie.
Zespół dziecka potrząsanego może pojawić się też przez nieumiejętną zabawę z niemowlęciem!
Zespół dziecka potrząsanego - nie tylko przemoc
Zespół dziecka potrząsanego to nie tylko efekt przemocy. Rodzice często podrzucają dziecko w czasie zabawy. Niebezpieczne jest również zbyt intensywne kołysanie dziecka na rękach. Taki może być też finał mocnego bujania wózka, w którym znajduje się niemowlę czy jeżdżenia po bruku lub wyboistej drodze w celu uspokojenia płaczącego dziecka.
Najczęstsze objawy SBS to:
- krwotok w siatkówce,
- krwiaki podtwardówkowe i podpajęczynówkowe,
- obrzęk mózgu,
- pogorszenie wzroku,
- pęknięcia czaszki,
- siniaki w obrębie głowy, szyi i klatki piersiowej,
- zadrapania i otarcia,
- złamania żeber i w obrębie kończyn.
Potrząsane dziecko może być ospałe, apatyczne. SBS mogą towarzyszyć wymioty, zaburzony odruch ssania i połykania, problemy z oddychaniem i układem krążenia. Do tego dziecko staje się niezdolne do podniesienia głowy oraz skupienia wzroku.
Skutkiem potrząsania dziecka może być:
- utrata wzroku,
- utrata słuchu,
- napady padaczkowe,
- śpiączka,
- stupor dysocjacyjny,
- trudności w nauce,
- zatrzymanie lub spowolnienie rozwoju,
- śmierć.
Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) informuje, że zespół dziecka potrząsanego w 20% powoduje śmierć dziecka w pierwszych dniach po urazie.