https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu ma już 35 lat!

Renata Kudeł
Stoisko uczniów Technikum Żywienia z Kowala podczas imprezy regionalnej w skansenie w Kłóbce
Stoisko uczniów Technikum Żywienia z Kowala podczas imprezy regionalnej w skansenie w Kłóbce www.zskowal.edu.pl
W piątek odbędzie się uroczystość z okazji jubileuszu Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu.

W programie:
10. 00 - Wystąpienie Wojciecha Rudzińskiego, dyrektora ZS CKR w Kowalu.
- Wystąpienia zaproszonych gości
11. 00 - Program artystyczny
11. 40 - Zwiedzanie szkoły
12. 00 - Uroczysty obiad
Jubileusz będzie połączony z obchodami święta Edukacji Narodowej.
W jubileuszu wezmą udział: Ewa Kierzkowska, Wicemarszałek Sejmu RP, Zofia Stypińska, zastępca dyrektora Departamentu Doradztwa, Oświaty Rolniczej i Nauki , Jan Krzysztof Ardanowski, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego do spraw wsi i rolnictwa, Franciszek Złotnikiewicz z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, władze samorządowe powiatu włocławskiego i okolicznych gmin oraz dyrektorzy szkół. W programie artystycznym młodzież zaprezentuje widowisko o charakterze folklorystycznym.

Historia i współczesność szkoły

Początki szkoły rolniczej w Kowalu sięgają lat 70. XX w. Wcześniej, w pomieszczeniach szkoły podstawowej, prowadzono jedynie kursy przysposabiające mieszkańców miasteczka i okolic do pracy w rolnictwie. Decyzją nr 2/74 władz Urzędu Powiatowego we Włocławku z dnia 23 sierpnia 1974 r. utworzono Zasadniczą Szkołę Rolniczo-Ogrodniczą w Kowalu, która powstała w wyniku połączenia szkół kształcących wcześniej na potrzeby rolnictwa w niedaleko położonych od Kowala miejscowościach: Kruszynie i Baruchowie. Warto wspomnieć, iż szczególnie placówka kruszyńska miała piękną tradycję sięgającą początku XX w. Wtedy bowiem znana działaczka społeczna z Warszawy, Jadwiga Dziubińska (późniejsza posłanka na sejm w okresie międzywojennym z okręgu kujawskiego), założyła w Kruszynku jedną z pierwszych w kraju szkołę rolniczą dla dziewcząt wiejskich.

Oferta kształcenia w zespole szkół

TECHNIKUM, 4-letnie kształcące w zawodach:
- technik agrobiznesu,
- technik rolnik,
- technik żywienia i gospodarstwa domowego.
ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA:
- 3-letnia: mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, rolnik, piekarz, cukiernik,
- 2-letnia: kucharz małej gastronomii.
TECHNIKUM UZUPEŁNIAJĄCE po ZSZ, 3-letnie, kształcące w zawodach:
- technik mechanizacji rolnictwa,
- technik rolnik,
- technik żywienia i gospodarstwa domowego.
SZKOŁA POLICEALNA, 2-letnia, kształcąca w zawodach:
- technik agrobiznesu,
- technik rolnik.

"Kręciołki" i inne ważne sukcesy

Od 1999 r. szkoła przez 9 lat była pod zarządem Starostwa Powiatowego we Włocławku. Wtedy podjęto próbę łączenia w zespół tejże szkoły i kowalskiego Liceum Ogólnokształcącego. Jednak w wyniku zdecydowanego protestu środowiska skupionego wokół szkoły rolniczej, zamiary te nie odniosły skutku. Z dniem 1 stycznia 2008 r. organem prowadzącym placówkę zostało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tak jak było to przed przejęciem szkoły przez powiat. Obecnie stanowi ona centrum kształcenia rolniczego dla dużego rejonu pogranicza województw: Kujawsko-Pomorskiego, Mazowieckiego, Wielkopolskiego i Łódzkiego. Naukę pobiera tu około 400 uczniów i słuchaczy z rejonu Gostynina, Baruchowa, Lubienia Kujawskiego, Chodcza, Chocenia oraz Włocławka i jest to największa placówka oświatową w ziemskim powiecie włocławskim.

Kadrę pedagogiczną stanowi 40 nauczycieli (w tym pedagog szkolny) posiadających pełne kwalifikacje zawodowe. Swoją wiedzę i umiejętności ciągle doskonalą, kończąc studia podyplomowe, różnego rodzaju kursy i szkolenia. Wielu jest też nauczycieli młodych, pełnych zapału i twórczej inwencji. Wszyscy pedagodzy są życzliwie nastawieni do uczniów i mają z nimi dobry kontakt. Najzdolniejsza młodzież otrzymuje stypendia naukowe Prezesa Rady Ministrów i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uczniowie najubożsi korzystają ze stypendiów socjalnych i innych form wsparcia materialnego przeznaczonego dla mieszkańców małych miast i terenów wiejskich.

Młodzież ma zapewnione dobre warunki kształcenia. Szkoła posiada 3 budynki, w których odbywają się zajęcia teoretyczne, szkolenie zawodowe i warsztatowe. Bazę dydaktyczną stanowi także gospodarstwo rolne wyposażone w wysokiej klasy sprzęt rolniczy Placówka dysponuje autokarem i wieloma samochodami do przewozu osób, nauki jazdy i ćwiczeń związanych z eksploatacją pojazdów silnikowych. Szkoła w ramach nauki bezpłatnie przygotowuje do egzaminu na prawo jazdy kategorii B i T. Prowadzi także kursy uprawniające do pracy na kombajnie. W zespole szkół można uczyć się trzech języków obcych: angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego.

O dobrej pracy nauczycieli i uczniów świadczy fakt, że wielu absolwentów podejmuje naukę na różnego typu uczelniach wyższych, zdobywa czołowe miejsca w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, wiedzy i umiejętności rolniczych, żywieniowych, ekonomicznych, regionalnych, ekologicznych zarówno na szczeblu okręgowym, jak i centralnym. Do ostatnich sukcesów trzeba zaliczyć wysokie lokaty naszych uczniów w kolejnych edycjach Międzynarodowej Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej, w której na kilka tysięcy startujących nasze drużyny znalazły się w pierwszej dziesiątce.

Kilku uczniów z Technikum Agrobiznesu było finalistami Olimpiady Wiedzy o Regionie i Przedsiębiorczości organizowanej pod patronatem konsula Wielkiej Brytanii w Łodzi. Mieliśmy także kilku finalistów Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w Bloku Mechanizacja Rolnictwa oraz Żywienia Człowieka i Gospodarstwa Domowego, a także w ogólnopolskiej Olimpiadzie o Żywieniu. Kilkakrotnie reprezentujący naszą szkołę uczniowie zdobywali czołowe miejsca w ogólnopolskim konkursie "Z ekologią na co dzień", konkursie "Mój las" i konkursach fotograficznych: LOP w Toruniu i GWPK. Od kilkunastu lat duża grupa uczniów z powodzeniem bierze udział w konkursach o charakterze regionalnym zajmując pierwsze miejsca w województwie i biorąc udział w finałach Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu "Poznajemy Ojcowiznę" organizowanego przez PTTK oraz wojewódzkiego konkursu pn. "Zabytki naszego regionu" organizowanego przez Pracownię Dokumentacji i Popularyzacji Zabytków Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Bydgoszczy.
Sukcesem był awans Rafała Sławskiego do ścisłego finału Ogólnopolskiego Konkursu "Kazimierz Wielki i jego czasy" - Bydgoszcz 2009. Nasi uczniowie zdobywają również laury w rywalizacji artystycznej. Wspomnijmy laureatów głównych nagród w konkursach na najciekawszy utwór pisany gwarą podczas Festiwalu Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej "Od Kujawiaka do Oberka" w Łącku organizowanym przez Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego. Szkolni poeci zostali nagrodzeni w Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Poetyckim organizowanym przez Urząd Miasta Kowala i TMK i O oraz w Międzyszkolnym Konkursie Poetyckim im. Leona Stankiewicza w Śmiłowicach.
Kształcenie zawodowe odbywa się na zajęciach teoretycznych i praktycznych oraz w czasie śródrocznych i wakacyjnych praktyk zawodowych. Bazę dla szkolenia żywieniowców stanowi budynek przy ul. Kołłątaja, dla mechaników i rolników zaś budynek warsztatowo-garażowy oraz gospodarstwo rolne usytuowane przy ul. Konopnickiej. Większość praktyk uczniowie odbywają w instytucjach, urzędach, a także firmach prywatnych (hotele, restauracje, ośrodki wczasowe, zakłady mechaniki pojazdowej, gospodarstwa specjalistyczne). Często realizowane są też wyjazdy studyjne do przodujących firm branży żywieniowej i rolniczej, a także na imprezy takie jak: Polagra, Agro Show, Dni Pola, Targi Gastronomiczne, Motoryzacyjne, itp. Ostatnio szkoła wypromowała produkt tradycyjny: kręciołki spod Kowala.

W szkole dba się o bezpieczeństwo uczniów i właściwe relacje między nimi. Młodzież ma do dyspozycji osobiste szafki w szatni. Newralgiczne miejsca w budynku są monitorowane, założona jest także instalacja alarmowa.
Oprócz uzyskania matury i zdobycia kwalifikacji zawodowych szkoła umożliwia rozwijanie osobistych pasji i zainteresowań uczniów podczas zajęć pozalekcyjnych. Działa tu prężnie Samorząd Szkolny, który organizuje wiele ciekawych imprez takich jak: Otrzęsiny, Mikołajki, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Walentynki, Dzień Patrona, Targi Zawodów i Pracy. Zrzeszeni w Szkolnym Klubie Sportowym "Kazimierz" młodzi sportowcy wywalczyli podczas rywalizacji okręgowych i wojewódzkich wiele tytułów mistrzowskich i pucharów, głównie w piłce ręcznej, koszykówce, halowej piłce nożnej, biegach przełajowych i tenisie stołowym. Ponadto w szkole działa koło PCK, LOP, Klub Europejski "Euro", zespół wokalno-instrumentalny, Spółdzielnia Uczniowska, wydawana jest gazetka pn. "Echo Szkoły". Ponadto chętni mogą rozwijać również zainteresowania teatralne, etnograficzne i regionalne.

Tradycyjnie na początku roku szkolnego uczniowie klas pierwszych uczestniczą w zajęciach Zielonej Szkoły, która organizowana jest w atrakcyjnych kulturowo i przyrodniczo miejscach, np. nad Bałtykiem, w Borach Tucholskich, Tatrach lub Sudetach. Organizuje się tu dużo wycieczek dydaktycznych i turystycznych na terenie kraju i za granicą (Austria, Niemcy, Słowacja, Litwa, Ukraina).
Szkoła jest placówką środowiskową aktywnie współpracującą z instytucjami, urzędami, firmami i lokalną społecznością na różnych polach i w rozmaitych formach. Tutaj organizowane są kursy i szkolenia, np. kombajnistów, ochrony roślin, pedagogiczne, obsługi komputerów, rachunkowości rolnej, kulinarne, wiedzy o rynkach Unii Europejskiej, itd. Szczególnie owocne jest wieloletnie współdziałanie z: Kujawsko-Dobrzyńskim Parkiem Etnograficznym w Kłóbce (udział w imprezach folklorystycznych na terenie skansenu, prezentacja obrzędów regionalnych, serwowanie tradycyjnych potraw); Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie Oddział w Zarzeczewie; Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa; Kujawsko-Pomorską Izbą Rolniczą (organizacja szkoleń, konferencji, prelekcji, konkursów, udział w czerwcowych Dniach Otwartych Drzwi w Zarzeczewie); Domami Pomocy Społecznej w Kowalu, Kurowie, Wilkowiczkach i Rzeżewie (praktyki opiekuńczo-wychowawcze i żywieniowe, wolontariat); Gostynińsko-Włocławskim Parkiem Krajobrazowym w Kowalu; Włocławskim Centrum Edukacji Ekologicznej i Parkiem Kulturowym w Wietrzychowicach (prelekcje, szkolenia, konferencje, konkursy, publikacje, wycieczki dydaktyczne i turystyczne, sprzątanie świata itp.), a także z Wyższą Szkołą Humanistyczno-Ekonomiczną we Włocławku (udział młodzieży w sesjach naukowych, konferencjach, Dniach Otwartych Drzwi, współorganizacja Uniwersytetu III Wieku).

Szkoła rolnicza w Kowalu dobrze i na trwale wpisała się w historię miasta i regionu. W okresie 35 lat swej działalności mury tej placówki opuściło przeszło 3000 absolwentów, którzy zdobyli wykształcenie na poziomie zawodowym, maturalnym i policealnym. Część z nich podjęła pracę w rolnictwie obejmując najczęściej ziemię po swoich rodzicach, inni - a jest ich w ostatnich latach większość - kontynuuje naukę, by ostatecznie znaleźć pracę w różnych gałęziach gospodarki, handlu, usługach czy oświacie.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska