MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielone Świątki 2024 - co to za dzień? To święto nakazane w Kościele. Tak w obchodzimy Zesłanie Ducha Świętego

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Zielone Świątki przypadają w niedzielę 19 maja 2024 roku. Co to za święto w Polsce? Zielone Świątki to ludowa nazwa kościelnego dnia Zesłania Ducha Świętego. Jest to święto nakazane w Kościele katolickim. Uroczystość nazywana jest też "Pięćdziesiątnicą", ponieważ przypada 7 tygodni (50 dni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Jak obchodzimy Zielone Świątki, inaczej dzień Zesłania Ducha Świętego? Czytaj więcej!

Zielone Świątki 2024 - co to za święto?

Zielone Świątki to polska ludowa nazwa święta majowego lub czerwcowego, według wielu badaczy pierwotnie związanego z przedchrześcijańskimi - pogańskimi - obchodami święta wiosny. Obecnie Zielone Świątki to potoczna nazwa święta kościelnego Zesłania Ducha Świętego.

Zielone Świątki to wiosenne, najbardziej radosne święto w polskie tradycji. Jedno z najważniejszych i najstarszych świąt kościelnych, obchodzone od IV w., w siódmą niedzielę po Wielkanocy na pamiątkę Zesłania Ducha Świętego i założenia pierwszej gminy chrześcijańskiej w Jerozolimie.

Zielone Świątki to ruchome święto kościelne, które obchodzi się zawsze w niedzielę. Często występuje także pod nazwą Zesłania Ducha Świętego oraz "Pięćdziesiątnicy", ponieważ przypada 7 tygodni (50 dni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Zesłanie Ducha Świętego, powszechnie nazywane Zielonymi Świątkami, obchodzi się 50. dnia po Wielkanocy. W tym roku Zielone Świątki wypadają 19 maja 2024 roku.

19 maja 2024 - czy to święto nakazane? Czy trzeba iść do kościoła?

Zielone Świątki 2024 - czy niedziela Zesłania Ducha Świętego to święto nakazane w Kościele katolickim? Zielone Świątki to ważne święto chrześcijańskie w kalendarzu liturgicznym. Wiele osób zastanawia się, czy w święto 19 maja trzeba iść do kościoła? Czy wiernych obowiązuje uczestnictwo we Mszy świętej 19 maja?

O tym, czy uczestnictwo we mszy 19 maja - w Zielone Świątki, czyli dzień Zesłania Ducha Świętego - jest obowiązkowe, decyduje kanon 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czytamy w nim: "Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych".

Czy Zielone Świątki to święto nakazane? TAK. Zesłanie Ducha Świętego wypada w niedzielę 19 maja, a w Kościele Katolickim jest to święto nakazane, co oznacza, że wierni powinni pójść do kościoła i uczestniczyć we Mszy Świętej. Co to oznacza w praktyce? Osoby wierzące mają obowiązek uczestniczenia w niedzielę 19 maja we Mszy Świętej.

Zielone Świątki 2024 - tradycje i zwyczaje

Zielone Świątki, czyli uroczystość Zesłania Ducha Świętego, przypada w niedzielę 19 maja 2024. Święto to jest obchodzone na pamiątkę wydarzenia w Wieczerniku, gdy na zebranych tam apostołów i Maryję zstąpił Duch Święty.

Zielone Świątki według historyków były pierwotnie świętem pogańskim, związanym z obchodami wiosny, czyli siłą drzew oraz płodnością. Palono wówczas ognie, ozdabiano domy wszelkiego rodzaju roślinami, aby chronić je przed złymi urokami, okadzano bydło dymem palących się poświęconych ziół. Wraz z procesją obchodzono zasiane pola i śpiewano pieśni religijne.

Dodatkowo Zielone Świątki utożsamiane były ze świętem Stado. Jego pozostałością jest obecnie odpust zielonoświątkowy. W zależności od regionu Zielone Świątki nazywano dawniej również Sobótkami lub Palinockami.

W kościele katolickim Zielone Świątki to potoczna nazwa święta Zesłania Ducha Świętego. Dzień ten swoją nazwę wziął od wydarzenia Biblijnego, kiedy to w dniu pięćdziesiątnicy po zmartwychwstaniu Chrystusa na zebranych w wieczerniku uczniów zstąpił Duch Święty, stąd inna nazwa tego święta - "Pięćdziesiątnica".

Święta nakazane w Polsce - w te dni trzeba iść do kościoła

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami kościelnymi, obowiązek uczestniczenia we Mszy Św. obowiązuje tylko we wskazane dni, które znalazły się na tzw. liście świąt nakazanych. Znajdują się na niej następujące dni:

  • wszystkie niedziele
  • 1 stycznia (Nowy Rok) - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli
  • Boże Ciało - obchodzone w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej
  • 15 sierpnia - Matki Boskiej Zielnej
  • 1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia - Boże Narodzenie

W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego - czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska