https://pomorska.pl
reklama

Zielone światło dla budowy największego projektu OZE w Polsce

Materiał informacyjny PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
PGE i duński koncern energetyczny Ørsted podjęły decyzję inwestycyjną dla projektu Baltica 2 – największego projektu farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Farma zaspokoi potrzeby około 2,5 miliona polskich gospodarstw domowych i dostarczy pierwszą energię już w 2027 roku.

Baltica 2 – projekt i jego wykonawcy

Już dzisiaj bloki węglowe są stopniowo zastępowane blokami gazowymi oraz energią pozyskiwaną z OZE. Nie jest jednak tajemnicą, że transformacja energetyczna wymaga czasu oraz musi być realizowana z poszanowaniem społecznym. Zanim odejdziemy  od węgla, należy stworzyć działającą i dostarczającą odpowiednio duże ilości energii alternatywę. Zapewni to zarówno bezpieczeństwo energetyczne kraju, jak i zabezpieczy miejsca pracy. Prace budowlane nad elektrowniami i infrastrukturą OZE muszą jednak nabrać tempa, aby założenia zawarte w planie transformacji energetycznej mogły zostać zrealizowane. Grupa PGE jest największym polskim inwestorem w OZE i już przystąpiła do budowy największej farmy wiatrowej na Bałtyku.

Projekt morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 realizowany jest wspólnie przez Grupę PGE i firmę Ørsted. Partnerzy mają po 50% udziałów w tym przedsięwzięciu. Jak mówi Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, morska farma wiatrowa Baltica 2 pozwoli na dywersyfikację produkcji energii elektrycznej w Polsce. Zwiększy bezpieczeństwo energetyczne i dostarczy czystą i tańszą energię. Ta inwestycja stanowi znaczący krok w polskiej transformacji energetycznej i jest dużym impulsem dla rozwoju gospodarczego, który może przyciągnąć nowe inwestycje do całej polskiej gospodarki i pomóc w tworzeniu nowych miejsc pracy.

Trudno o bardziej doświadczonych inwestorów dla tak ambitnego projektu. PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Dziś gwarantuje bezpieczne i stabilne dostawy energii i ciepła do ponad 5,8 mln klientów. Grupa PGE ma 6-procentowy udział w rynku OZE w Polsce, co czyni ją największym krajowym producentem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Firma Ørsted natomiast zbudowała dotychczas ponad 30 farm wiatrowych na całym świecie o łącznej mocy prawie 10 GW.

Dla swojej części inwestycji PGE pozyskała kredyty od 24 polskich i międzynarodowych instytucji finansowych, w tym Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Łącznie ok. 6 mld zł w formie pożyczek pochodzić będzie z Banku Gospodarstwa Krajowego, a źródłem środków w znacznej części jest Krajowy Plan Odbudowy, którego BGK jest dystrybutorem. Ørsted finansuje swoją część projektu z kapitału własnego.

Szczegóły projektu

Historia projektu rozpoczęła się w 2021 roku, gdy powstała spółka joint-venture PGE i Ørsted. W kolejnym roku zatwierdzono wsparcie w formule CfD i uzyskano niezbędne pozwolenia. W 2024 roku rozpoczęto budowę lądowej stacji transformatorowej w Osiekach Lęborskich i podpisano umowę dzierżawy terminalu instalacyjnego T5 w Gdańsku.

Na ten rok zaplanowane jest usuwanie głazów z dna morskiego celem przygotowania go pod instalację fundamentów i ułożenie kabli. W 2026 roku rozpocznie się instalacja fundamentów stacji transformatorowych na morzu, a także ułożenie kabli podmorskich. Następnie odbywać się będzie podłączenie kabli między fundamentami a morskimi stacjami.

Rok 2027 będzie uwieńczeniem prac nad farmą wiatrową – wtedy właśnie zaplanowano montaż turbin. Morska farma wiatrowa Baltica 2, zbudowana na obszarze 190 km kw., będzie posiadała 107 turbin dających łączną moc 1,5 GW i umożliwi dostarczenie zielonej energii elektrycznej do około 2,5 mln gospodarstw domowych w Polsce. To ogromny krok naprzód w transformacji energetycznej Polski.

W tym momencie PGE i Ørsted mają już przyznane wszystkie pozwolenia budowlane i rozpoczęły budowę lądowej infrastruktury przyłączeniowej, a kluczowe komponenty do rozpoczęcia budowy Baltica 2 na morzu są zakontraktowane. Podpisano także wszelkie konieczne umowy dotyczące instalacji – fundamentów, kabli, turbin i morskich stacji transformatorowych. Na potrzeby instalacji turbin firmy PGE i Ørsted podpisały umowę dzierżawy terenów portowych w Gdańsku, natomiast na terenie Ustki powstanie baza operacyjno-serwisowa PGE, która użytkowana będzie w fazie eksploatacji farmy wiatrowej.

Projekt Baltica 2 to naturalnie nie koniec szeroko zakrojonych projektów Grupy PGE związanych z OZE.

Łącznie, dzięki nowym obszarom do zagospodarowania na Bałtyku, Grupa PGE do 2040 roku będzie mogła stworzyć kolejne morskie farmy wiatrowe, co w ogólnym rozrachunku da ponad 7 GW mocy wytwórczych zainstalowanych w technologii offshore. Dane te potwierdzają, że Grupa PGE jest największym w Polsce inwestorem lokującym środku w morskie farmy wiatrowe, jeśli chodzi o planowane moce wytwórcze.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska