Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zima wiosną będzie nas słono kosztować. Czy we Włocławku zabraknie soli i piasku?

MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA [email protected] tel. 54 232 22 22
Paweł Pietrzak dba o porządek w składzie soli "Saniko”.
Paweł Pietrzak dba o porządek w składzie soli "Saniko”. Wojciech Alabrudziński
Zimowa aura nie odpuszcza. Na szczęście, jeszcze do 15 kwietnia "Saniko" i "Drogtom" ze sprzętem do odśnieżania będą w gotowości. Ale nie ulega wątpliwości - zima wiosną będzie nas więcej kosztować.

Takich opadów śniegu nikt się nie spodziewał! W poniedziałek rano nasze ulice były całkiem białe! Ale mimo że umowa na zimowe utrzymanie dróg skończyła się 15 marca, główne ulice w mieście były oczyszczone i przejezdne.

Konsorcjum, które utworzyło Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej "Saniko" oraz Firma Inżynieryjno-Drogowa "Drogtom" na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg we Włocławku, ponownie uruchomiło zimowy sprzęt - przede wszystkim pługi do odśnieżania i pługosolarki.

Od 15 marca konsorcjum PGK "Saniko" i "Drogtomu" jest w stanie gotowości. Co to oznacza? - To znaczy, że te firmy zobowiązane są do odśnieżania w trybie interwencyjnym, a konkretnie na polecenie Miejskiego Zarządu Dróg we Włocławku - wyjaśnia Monika Budzeniusz, rzeczniczka prezydenta Włocławka.

Zobacz: Mieszkańcy regionu lepili ze śniegu... zające! [zdjęcia internautów]

W stanie gotowości konsorcjum odpowiadające za przejezdność naszych ulic zimą będzie jeszcze do 15 kwietnia. Więc jeśli sprawdzą się prognozy i w najbliższych dniach znów posypie śniegiem, to na zlecenie MZD pracownicy zarówno "Saniko", jak i "Drogtomu" po raz kolejny tej wiosny ruszą do akcji.

W gotowości do odśnieżania ulic wciąż bowiem jest dziesięć pługosolarek, dziesięć pługów i dwie równiarki. Dodatkowo dwie pługopiaskarki są do dyspozycji, gdy MZD zleca odśnieżanie chodników.

Czy soli i piasku włocławskim firmom wystarczy? Nie ma z tym problemu - zapewnia Krzysztof Szaradowski, specjalista do spraw ochrony środowiska w PGK "Saniko". - W razie konieczności będą na bieżąco uzupełniane.
Czy przedłużająca się zimowa aura oznacza dla miasta większe wydatki? Niestety, tak. Miasto płaci ryczałt firmom "Saniko" i "Drogtom", które jesienią wygrały przetarg na zimowe utrzymanie ulic. Na trzy lata to kwota ponad 6 milionów 740 tys. zł. Rocznie to ponad 2 mln 200 tys. złotych.

Akcje podejmowane po 15 marca będą wymagały dodatkowych płatności. Jakich? - To będzie wiadomo dopiero po zakończeniu robót - powiedział nam Marek Wiliński z Miejskiego Zarządu Dróg.

Czy system rozliczeń przyjęty we Włocławku jest dobry? Władze miasta podkreślają, że jeśli warunki atmosferyczne zimą są trudne, często pada śnieg, to jako mieszkańcy zyskujemy. Zdarza się bowiem, że miasto płaci w sezonie za utrzymanie ulic tyle, ile inne miasta za miesiąc pracy na drogach. Ale, jak aura sprzyja drogowcom, nie pada, zima jest łagodna, to ze strony włocławskich radnych padają pytania: za co płacimy? A teraz mogą się pojawić kolejne: dlaczego za akcje podjęte po 15 marca, trzeba płacić konsorcjum dodatkowo?

Wiadomości z Włocławka

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska