Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziołowe atrakcje w wiosce tematycznej w Macikowie

Tomasz Błaszkiewicz
Tomasz Błaszkiewicz
Nadesłane
W naszym województwie działa kilkanaście wiosek tematycznych, czyli nowoczesnych projektów promujących turystykę w małych miejscowościach i wsiach m.in. w Macikowie w gminie Golub-Dobrzyń.

– Dawno, dawno temu we wsi bez nazwy mieszkał kowal Maciej. Pewnego dnia, gdy młoda gęsiareczka była bardzo chora, Maciej podarował jej zioła, dzięki którym uratował ją od niechybnej śmierci, a w podzięce nazwano wieś jego imieniem – tak brzmi miejscowa legenda.

Na jej podstawie w Macikowie powstała wioska tematyczna „Wieś Maciejowej Duszy”, której główną atrakcją są zioła i ich zastosowanie. Zajęcia czekają zarówno na młodszych, jak i starszych gości.

Atrakcje dla najmłodszych

– Wioska powstała na przełomie 2010 i 2011 roku – opowiada Urszula Skrzeszewska, prowadząca tę działalność. – Największe zainteresowanie jest we wrześniu, gdy gościmy wycieczki szkolne. Są u nas także półkolonie np. z Bydgoszczy czy Torunia.

Dzieci mogą spotkać zielarkę, która opowie im legendę o powstaniu wsi, oprowadzi po pokazowym ogródku ziołowym, wyjaśni zastosowanie ziół w celach leczniczych i kulinarnych. Uczestnicy będą mogli też posmakować ziołowej herbaty, wziąć udział w konkursie „Smakuj – wąchaj – poznawaj” (rozpoznawanie ziół po zapachu, wyglądzie, smaku – ziołowe napary) czy warsztatach ozdabiania mydełek metodą decoupage. W programie są ponadto zajęcia z pisania gęsim piórem.

Dorośli znajdą coś dla siebie

Z kolei dorosłym „Wieś Maciejowej Duszy” oferuje m.in. poznawanie różnych rodzajów ziół pod opieką zielarki (z wizytą w pokazowym ogródku ziołowym), degustację ziołowych nalewek i herbatek oraz dań z wykorzystaniem ziół (ciasteczka lawendowe, paszteciki ziołowe z czarnuszką, mięsa z grilla z ziołami), warsztaty florystyczne ( układanie bukietów) czy warsztaty pirografii, czyli wypalania w drewnie kwietno-ziołowych motywów.

Wizyta w wiosce tematyczne trwa około pięć godzin. Koszt pakietu wynosi 40-45 zł od osoby. W cenie jest wspólna degustacja ciasta oraz ciepły posiłek.

Ciekawe sąsiedztwo

Przy okazji podróży do Macikowa warto wybrać się też w sąsiednie rejony. W pobliżu wsi znajduje się jezioro Grodno z plażą, można wziąć udział w spływie kajakowym Drwęcą lub z pomocą systemu GPS wyruszyć na poszukiwanie skarbów i poszukać skrytek geocachingowych ukrytych na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego.Szczegółowe informacje dotyczące wioski w Macikowie można znaleźć na stronach internetowych: aktywnawies.pl oraz maciejowawies.pl.

Wioski tematyczne działają też w innych powiatach. W Górznie (blisko Brodnicy) na gości czekają warsztaty mydlarskie. W Jajkowie, także w powiecie brodnickim, można odkryć tajemnice jajek, nie tylko od strony przyrodniczo-biologicznej, ale również kulinarnej i kulturowej.

Aż pięć wiosek powstało w powiecie tucholskim. Dotyczą m.in. ptaków, kwiatów, miodu i kultury ludowej. Z kolei w Janiej Górze (powiat świecki) warto wybrać się do wioski chlebowej.

Flash INFO, odcinek 24 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska