https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Źle wybrany płyn do spryskiwaczy uszkodzi Twój samochód. Na to zwracaj uwagę by uniknąć szkód auta.

Źle wybrany płyn do spryskiwaczy uszkodzi Twój samochód. Na to zwracaj uwagę by uniknąć szkód auta.
Źle wybrany płyn do spryskiwaczy uszkodzi Twój samochód. Na to zwracaj uwagę by uniknąć szkód auta. pixabay.com
Gdy decydujemy się na zakup płynu do spryskiwaczy kierujemy się przede wszystkim zapachem i temperaturą zamarzania - to błędne. Niskiej jakości płyny mogą uszkodzić nasze auto. Zobacz na co należy zwrócić uwagę.

Najważniejsze to sprawdzić czy wybrany przez nas płyn posiada jakikolwiek certyfikat, na przykład ten wydany przez Instytut Transportu Samochodowego - ITS.

Przez nierozważny wybór płynu do spryskiwaczy możemy uszkodzić wycieraczki, uszczelki szyb, szyby, a nawet lakier.

- Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że można sobie zniszczyć lakier, a wycieraczki będą wymagały wymiany po trzech, czterech tygodniach – mówi w rozmowie z TVN Turbo Ewa Rostek z Centrum Badań Materiałowych ITS.

Zobacz też:
Biedronka w internecie? Jej właściciel zaczyna od drogerii

W samochodach ze spryskiwaczami przednich reflektorów możemy zmatowić ich klosze, zwłaszcza gdy są pokryte powłoką poliwęglową.

- Jeżeli składniki są kiepskiej jakości, to i płyn do spryskiwaczy jest bardzo tani. W takiej sytuacji możemy mieć podejrzenia, że zastosowane środki mogą negatywnie wpłynąć na części naszego samochodu – dodaje Ewa Szmidt z ITS.


Zobacz też:

100 zł, a nie 50 zł zbliżeniowo bez PIN-u.

Odpowiedź na pytanie czy dany płyn jest dobry czy nie możemy znaleźć tylko w laboratorium - dlatego kupujmy płyny tylko z certyfikatami.

Zobacz też:
Plastikowa skrobaczka, płyn do spryskiwaczy czy odmrażacz. Jak najlepiej radzić sobie z zamarzniętym samochodem?

Zobacz też:

Zobacz miejsca we Wrocławiu, w których w 2018 roku najczęściej dochodziło do kolizji drogowych - także tych, które nie były zgłaszane policji. Zestawienie powstało na podstawie sygnałów od użytkowników aplikacji Yanosik.Aż 164 kolizji w skali całego 2018 roku - takie żniwo zebrało zaledwie 6 miejsc znajdujących się na terenie Wrocławia. W jakich miejscach kierowcy powinni zachować szczególną czujność?Jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji na terenie województwa dolnośląskiego w 2017 r. doszło do ponad 2,1 tys. wypadków, w wyniku których rannych zostało ponad 2,7 tys. osób, a 219 zginęło. Warto więc zwrócić uwagę na to, w jakich miejscach zachować szczególną ostrożność. Eksperci systemu Yanosik przyjrzeli się obszarowi Wrocławia:– Bazując na częstotliwości występowania wypadków drogowych, stworzyliśmy listę najbardziej niebezpiecznych miejsc we Wrocławiu. System Yanosik umożliwia wysyłanie i odbieranie różnego rodzaju ostrzeżeń przez kierowców, w tym również zgłoszeń o kolizjach. Autentyczność zgłoszeń jest weryfikowana przez samych kierowców, którzy przejeżdżając przez dane miejsce, mogą zatwierdzić lub odwołać dodany wcześniej komunikat – komentuje Magda Zglińska, Yanosik – Dzięki temu możemy określić lokalizacje, w których najczęściej dochodzi do wypadków – dodaje. Gdzie w takim razie wrocławscy kierowcy powinni szczególnie mieć się na baczności?Zobacz na kolejnych slajdach najbardziej niebezpieczne miejsca we Wrocławiu posługuj się myszką, klawiszami strzałek na klawiaturze lub gestamiZobacz też

6 najbardziej niebezpiecznych miejsc we Wrocławiu. Gdzie doc...

Komentarze 16

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Patryk
dlatego ja w zimie używam innego płynu a w lecie innego - teraz nalany mam K2 Nano Sprysk http://bit.ly/5310_K2NanoSprysk
M
MoistVonLipwig
Czytanie Gazety Wrocławskiej może powodować RAKA. Głupota, stronniczość i niekompetencja.

PS. Czy redaktor Rybak, którym swym niedomytym wyglądem straszy ze stron Wrocławskiej, zaczął już zbierać na odszkodowanie dla p. Komendy za to co o nim pisał?
d
df
Nie zawsze te droższe płyny są lepsze, a te tańsze gorsze.
Z
Z Lidlusia
Jest ok? Tak tylko pytam w niemieckiej gazecie ;-)
k
kk
… sypia to z jakimiś kamolami ze o mało znowu szyby się nie pozbyłem … aczkolwiek lakier na masce dostał swoje.
J
Ja i ja
"Przez nierozważny wybór płynu do spryskiwaczy możemy uszkodzić wycieraczki, uszczelki szyb, szyby, a nawet lakier"

A przy okazji możemy uszkodzić uszczelke pod głowicą i inne uszczelniacze silnika a w skrajnych wypadkach rozpuści nam nawet pojemnik na płyn do spryskiwaczy...
k
kkr
na szybie nie zamarza przy -15
k
kkr
… ja robię w rok i to w zimie mało co się jeździ … po roku nie mam znaków ich zużycia … oryginalne MB … te SKW i Valeo jakoś ostatnio popsuły się … albo dużo podróbek robią.
c
co nie
JAk tobie synku wycieraczki starczają na 2 lata to alboś żydek, albo twoje padło stoi cały czas w garaży. Wycieraczki klasy VALEO po roku normalnego użytkowania są do wymiany.
t
tak
kiedys używało się wody z płynem do naczyń i denaturatem, wszyscy żyli, żyją, auta dalej jezdzą :)
m
me
nie.. ale ITS szuka łosia który zapłaci za jakąś tam aprobatę.
,
kiedyś słynna marka ze słynnymi stacjami benzynowymi miała taki płyn co powodował że odbarwiał się lakier.. i tak czarny stawał się fioletowawo-różowy itp itd...

Jakoś słynna marka nie kosztowała 5 pln za 5 litrów tylko 29 za 5 litrów. i co?
M
Mat
Używam od lat najtańszego płynu. Bo po co przepłacać? Na wycieraczkach akurat nie oszczędzam i kupuję Valeo, więc wystarczają mi na przeszło 2 lata korzystania. To długo. Jeśli ktoś twierdzi, że wycieraczki się uszkodzą po miesiącu, od założenia, to chyba ma na myśli najtańsze produkty sprzedawane w hipermarketach, albo z ręki na targu. Poza tym żaden lakier mi nie zszedł, a i uszczelki są w dobrym stanie. Wszystko zależy od jakości samochodu i jego lakieru, a nie tylko od płynu. Jeśli denaturat rozpuszcza lakier, to kiepski jest lakier, a nie płyn do spryskiwaczy. Wszystko w temacie.
g
gosc
"Przez nierozważny wybór płynu do spryskiwaczy możemy uszkodzić wycieraczki, uszczelki szyb, szyby, a nawet lakier" możemy ale jeszcze jakoś nikt sobie nie uszkodził
I
ITS
Towarzystwo chcę wymusić na producentach tanich dobrych płynów kasę, żeby płyny podrożały. Ta akcja to zmowa!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska