Tego dnia ks. Jerzy Popiełuszko przyjechał do Bydgoszczy, do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników. Po mszy, którą kończyły rozważania wokół bolesnych tajemnic Różańca Świętego wierni usłyszeli: "Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy".
W drodze powrotnej ks. Jerzy Popiełuszko został uprowadzony przez oficerów IV departamentu MSW, zwalczającego Kościół katolicki: Grzegorza Piotrowskiego, Leszka Pękalę i Waldemara Chmielewskiego. To oni porwali i - zarówno według ich zeznań, jak i ustaleń śledztwa oraz procesu - jeszcze tego samego dnia w okrutny sposób zamordowali duszpasterza, a ciało wrzucili do Wisły.
Zobacz: Zamordowano księdza Jerzego Popiełuszkę [zdjęcia]
30 października w dzienniku telewizyjnym podano, że z Zalewu Włocławskiego wyłowiono ciało ks. Jerzego Popiełuszki. Cztery dni później na warszawskim Żoliborzu w pogrzebie ks. Jerzego uczestniczyło ponad 600 tys. osób.
Mord wstrząsnął opinią publiczną. Władze PRL zdecydowały się ujawnić bezpośrednich sprawców i postawić ich przed sądem (1985). Za zabójstwo Popiełuszki został też skazany bezpośredni przełożony sprawców - Adam Pietruszka.
Z okazji 30. rocznicy zabójstwa ks. Jerzego Klub Historyczny im. gen. Stefana "Grota" Roweckiego zaprasza dziś na spotkanie z Wojciechem Branachem pt. "Zlecenie na ks. Popiełuszkę. Okoliczności zamordowania kapłana". Wykład rozpocznie się o godz. 18.00, w sali sesyjnej Urzędu Miasta, ul. Jezuicka 1.
Wstęp wolny.
Czytaj e-wydanie »