https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Złodziej zabrał wiele

Dariusz Sobolewski

     Włamano się do mojego mieszkania, skąd zabrano szereg wartościowych przedmiotów jego wyposażenia, w tym sprzęt elektroniczny i komputer. Mieszkanie miałem co prawda ubezpieczone, ale wypłacone odszkodowanie nie rekompensuje poniesionych strat. Jakimi kryteriami kieruje się zakład ubezpieczeń dokonując wyceny skradzionego mienia? - DAMIAN z Bydgoszczy.
     Zasady ustalania wysokości szkody w zniszczonym, uszkodzonym bądź utraconym mieniu określa ubezpieczyciel w ogólnych warunkach ubezpieczenia, na podstawie których dana umowa ubezpieczenia została zawarta. Powszechnie przyjmuje się, iż wysokość szkody między innymi w skradzionym mieniu ustala się według udokumentowanej przez ubezpieczającego wartości przedmiotu szkody. W razie braku stosownych dokumentów przyjmuje się przeciętną wartość przedmiotów tego samego rodzaju i gatunku. Podstawę ustalenia wartości stanowią ceny występujące w handlu detalicznym.
     Jeżeli mamy do czynienia z całkowitą utratą mienia, wartość nową ustaloną w sklepie zmniejsza się o faktyczny stopień zużycia przedmiotu szkody, wynikający z okresu jego eksploatacji.
     Stopień zużycia wyrażany jest procentowo, a wskaźnik zużycia zmienia się z reguły w odstępach rocznych. Wskaźniki zużycia w poszczególnych grupach i rodzajach mienia ustala ubezpieczyciel i wyraża w przepisach wewnętrznych dotyczących zasad likwidacji szkód.
     Na żądanie ubezpieczającego, ubezpieczyciel powinien poinformować klienta, jakimi przesłankami się kierował ustalając dla danej grupy mienia taki, a nie inny stopień zużycia.
     Może jednak zdarzyć się i tak, że mienie teoretycznie użytkowane przez okres kilku lat znajduje się w tak dobrym stanie, że zastosowanie korekty zużycia wynikającej z przepisów wewnętrznych ubezpieczyciela byłoby dla poszkodowanego krzywdzące. Wówczas pracownik firmy ubezpieczeniowej może podjąć w indywidualnych przypadkach decyzję o zastosowaniu korekty zużycia niższej niż wynika to z obowiązujących przepisów. Decyzja taka musi jednak znaleźć uzasadnienie w posiadanych przez klienta dokumentach lub też wynika z bezpośrednich ustaleń pracownika firmy ubezpieczeniowej.
     Wysokość szkody w mieniu nadającym się do naprawy określa się według kosztów naprawy, czyli przeciętnych cen zakładów usługowych, które usuną związane z daną szkodą uszkodzenia. Honorowane są również rachunki przedkładane przez ubezpieczającego, uwzględniające koszty naprawy. Rachunki te są jednak weryfikowane przez ubezpieczyciela pod kątem zakresu i wartości robót.
     Reasumując proszę zwrócić się do zakładu ubezpieczeń z wnioskiem o przedstawienie sposobu ustalenia wysokości szkody z jednoczesnym uzasadnieniem przyjętego stopnia zużycia w poszczególnych grupach mienia.
     ZAPAMIĘTAJ!
     
Przyjmuje się, iż wysokość szkody w skradzionym mieniu ustala ubezpieczyciel według udokumentowanej przez ubezpieczającego wartości przedmiotu szkody, a w razie braku dokumentów - w oparciu o przeciętną wartość przedmiotów tego samego rodzaju i gatunku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska