Od samego rana na stadionie miejskim uczestniczyli w turnieju piłki nożnej. Najlepszą z ekip okazała się drużyna budowlańców. Puchary uczestnikom turnieju wręczał starosta Zbigniew Jaszczuk.
O 16 członkowie cechu oraz zaprzyjaźnieni rzemieślnicy i zaproszeni goście spotkali się w janowieckim kościele p.w. św. Mikołaja na uroczystej mszy. Po nabożeństwie prowadzeni przez Janowiecką Orkiestrę Dętą przeszli pod obelisk ku czci Powstańców Wielkopolskich, gdzie złożyli wiązanki kwiatów. Później w rytm muzyki marszowej przeszli do restauracji SIMA, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości jubileuszowych.
Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych członków cechu, a delegacja udała się na cmentarz, by złożyć na grobach kolegów wiązanki kwiatów.
Prowadzący imprezę Andrzej Dobersztyn nawiązał do tradycji i początków cechów zrzeszających rzemieślników dziś zwanych przedsiębiorcami. Dyrektor Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Andrzej Krzyżaniak, starosta Zbigniew Jaszczuk i wiceburmistrz Jadwiga Chojnowska w swoich wystąpieniach wielokrotnie podkreślali znaczenie pracy polskiego rzemieślnika oraz jego poświęcenie i oddanie w kształceniu i wychowaniu młodocianych pracowników, którzy być może w przyszłości zajmą się wykonywaniem zawodów rzemieślniczych.
Złoty Medal im. Jana Kilińskiego "Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego" otrzymał Stanisław Małecki.
Srebrne zaś: Adam Daniel, Andrzej Gracik i Maciej Sobczak.
Honorowe Odznaki Rzemiosła Polskiego otrzymali Jerzy Markwitz i Stefan Pomin.
Honorowe Odznaki Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy otrzymali Włodzimierz Ćwikliński, Ireneusz Czekański, Jan Grupa, Sławomir Krówczyński, Krzysztof Linetty, Tomasz Michalski, Eugenia Rzeźnik, Anna Nowak, Waldemar Michalski, Krzysztof Rzeźnik, Maria Siemianowska, Jan Szczechowiak, Andrzej Szymański, Kazimierz Witkowski, Marian Wójciński, Jadwiga Ziółkowska i Henryk Zygaj.
Złotą Odznakę Mistrza za Szkolenie Uczniów w Rzemiośle przyznano Marii Jędrzejczak, Marii Ławniczak, Andrzejowi Sieszchulskiemu, Janowi Woźniakowi i Adamowi Zygajowi.
Dyplomy Uznania za Przynależność do Organizacji Cechowej wręczono Kazimierzowi Dobersztynowi, Krzysztofowi Foltyńskiemu, Adamowi Kwiatkowskiemu, Adamowi Kozłowskiemu, Wiesławie Różagórskiej, Maciejowi Stachowiakowi, Jarosławowi Suskiemu, Bogumile Torchalskiej, Leszkowi Tietzowi, Krzysztofowi Woźniakowi, Krystynie Wiśniewskiej, Andrzejowi Urbanowi, Zbigniewowi Cieślakowi.
Podziękowania otrzymała za wieloletni trud w prowadzeniu biura Eugenia Rzeźnik - kierownik janowieckiego biura cechu. Gratulacje i podziękowania były również dla byłych starszych cechu Stanisława Małeckiego i Witolda Ziółkowskiego, członków zarządu cechu Stanisława Małeckiego, Andrzeja Gracika, Stefana Pomina, Krystyny Górskiej, Tomasza Michalskiego, Andrzeja Sieszchulskiego i Adama Kwiatkowskiego oraz do członków komisji rewizyjnej, w której w minionych 20 latach funkcje pełnili: Jan Woźniak, Jadwiga Ziółkowska i Henryj Zygaj. Nie zapomniano również o członkach sądu cechowego Janie Grupa, Janie Szczechowiaku i Adamie Zygaju.
Były również podziękowania do pocztu sztandarowego w składzie: Jan Grupa, Krzysztof Lisetty i Krzysztof Rzeźnik.
Życzenia, gratulacje i pamiątki przekazały delegacje cechowe. Bardzo dostojnie i okazale prezentowały się szczególnie delegacje z Szubina i Inowrocławia występując w togach i łańcuchach cechowych, co dawało powagi uroczystości. Swe wyrazy uznania dla rzemieślników przekazał również janowiecki chór kościelny.
Wyrazom uznania i doceniania pracy rzemieślniczej nie było końca. Po części oficjalnej członkowie cechu wraz z zaproszonymi gośćmi i przyjaciółmi bawili się przy dźwiękach zespołu Univesal Band do białego rana. Organizatorzy uroczystości ubolewali jednak, że na obchody jubileuszowe nie przybyli wszyscy zaproszeni i uhonorowani medalami i odznaczeniami członkowie janowieckiego cechu.