Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł ks. Edmund Ruta. Pogrzeb w czwartek w Żninie

(wok)
Ks. kan. Edmund Ruta (1922-2013)
Ks. kan. Edmund Ruta (1922-2013) archidiecezja.pl
W Wielką Sobotę, 30 kwietnia, zmarł ks. kan. Edmund Ruta - długoletni proboszcz parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Wylatowie, a następnie proboszcz parafii pw. św. Floriana w Żninie, gdzie do końca mieszkał i posługiwał.

Najpierw w Inowrocławiu

Śp. ks. kan. Edmund Ruta, syn Michała i Heleny z domu Giese, urodził się 16 listopada 1922 roku w Krostkowie (pow. Wyrzysk). Chrzest przyjął w parafii pw. Św. Mikołaja z rąk bł. bpa Michała Kozala.
W 7 roku życia rozpoczął edukację w szkole podstawowej w Białośliwiu (6 lat), a następnie w gimnazjum w Nakle (4 lata). Lata II wojny światowej były czasem przymusowych prac dla młodego Edmunda, który prowadził gospodarstwo rolne u Niemca.
W maju 1945 roku kontynuował naukę w liceum dla dorosłych w Bydgoszczy. Po dwóch miesiącach nauki wstąpił do Seminarium Duchownego w Gnieźnie.
Studiował filozofię w Gnieźnie, a następnie teologię w Poznaniu.

19 lutego 1950 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. Pierwszą placówką, do której został posłany jako wikariusz, była parafia pw. św. Mikołaja w Inowrocławiu (1950-1954). Kolejną parafię, w Ostrowie n. Gopłem, objął już jako proboszcz (1954-1962). W 1962 roku został mianowany proboszczem parafii pw. św Ap. Piotra i Pawła w Wylatowie, gdzie posługiwał przez 20 lat.

Czytaj: Ksiądz z charyzmą

Do końca w Żninie

W 1982 roku, decyzją ówczesnego arcybiskupa gnieźnieńskiego kard. Józefa Glempa, objął parafię pw. św. Floriana w Żninie. Był jej proboszczem do 1998 roku. W latach 1962-1982 pełnił funkcję dekanalnego ojca duchownego. Był również wicedziekanem dekanatu żnińskiego. W 1993 roku abp Henryk Muszyński mianował go kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej przy Farze Bydgoskiej. Po przejściu w stan spoczynku śp. ks. Ruta nadal mieszkał w parafii i pomagał w pracy duszpasterskiej.

Msza św. z wprowadzeniem ciała zmarłego kapłana zostanie odprawiona w środę, 3 kwietnia, o godz. 16.00 w kościele pw. św. Floriana w Żninie.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego, sprawowana będzie w czwartek, 4 kwietnia, o godz. 11.00. Po mszy św. trumna z ciałem śp. ks. Ruty spocznie na cmentarzu parafialnym.

(informacje za: Archidiecezja Gnieźnieńska - internet oraz udostępnione przez parafię pw. św. Floriana w Żninie)

Ma href=:http://www.pomorska.pl/znin">Żnin - informacje

Otrzymał tytuł "Zasłużony dla Gminy Żnin"

W czerwcu 1998 roku Rada Miejska w Żninie (pod przewodnictwem Fabiana Heinicha) podjęła uchwałę, na mocy której ks. Ruta otrzymał tytuł "Zasłużony dla Gminy Żnin".
W uzasadnieniu napisano m.in.: "Jest wzorem kapłana, szafarzem Bożych tajemnic, służącym kapłaństwu i wiernym. Jego wielka życzliwość oraz bezinteresowne niesienie pomocy zjednało Mu wielu wdzięcznych mieszkańców".

O księdzu powstała książka

W 2011 roku, podczas "Jesieni na Pałukach" (Jamarku Sztuki Ludowej w Żninie) premierę miała książka pt. "Ruta, najlepsze ziółko. Wspomnienia i anegdoty z życia ks. Edmunda Ruty" zredagowana przez Tomasza Groneta.
Publikację można jeszcze nabyć w sekretariacie Żnińskigo Domu Kultury przy ul. Pocztowej (koszt - 15 złotych).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska