Zmarła Aleksandra Domanowska, artystka z Włocławka

  Zmarła Aleksandra Domanowska, artystka z Włocławka

  erka

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Zmarła Aleksandra Domanowska, artystka z Włocławka

  ©Wojciech Alabrudziński

  Zmarła włocławska artystka plastyczka Aleksandra Domanowska.
  Zmarła Aleksandra Domanowska, artystka z Włocławka

  ©Wojciech Alabrudziński

  Aleksandra Ludwika Domanowska urodziła się w 1930 r. w Kowalu. Po ukończeniu Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie podjęła studia artystyczne w Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Studiowała w pracowniach profesorów: Tymona Niesiołowskiego i Stanisława Borysowskiego, uzyskując dyplom w zakresie malarstwa w 1955 r.

  >> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

  Działa twórczo w dyscyplinach: malarstwo, ceramika, rysunek i grafika /monotypia/, rzeźba ceramiczna oraz tkanina.
  Eksponowała swoje prace na 17 wystawach indywidualnych we Włocławku, Bydgoszczy, Płocku, Wrocławiu i Warszawie w Galeriach BWA oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej w latach 1959-1996, a także we Francji w 1993 r.

  Do dorobku artystycznego trzeba zaliczyć także prace eksponowane na około 80 wystawach zbiorowych, ogólnopolskich, okręgowych i środowiskowych w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Toruniu, Włocławku, Wałbrzychu, Słupsku, Inowrocławiu, Grudziądzu i Ciechocinku.

  Brała udział w wystawach zagranicznych: Nowym Sadzie, Frechen/k Kolonii, Wilnie, Pradze oraz w międzynarodowych konkursach ceramicznych w Faenza, Gualdo Tadino, Vallauris, Sopocie. Uczestniczyła również w międzynarodowych plenerach malarskich i ceramicznych /wystawy poplenerowe/ oraz w plenerach krajowych.

  Aleksandra Domanowska otrzymała szereg wyróżnień z których najbardziej znaczące to:
  • "Le Diplom d honneur" - na "Exposition Internationale de la Ceramique Contemporaine", Prague 1962 /pod patronatem Academie de la Ceramique a Genewe.
  • "Grand Diplome d’honneur" - dla całej ekspozycji polskiej na "Premiere Biennale Internationale de la Ceramique d’Art", Vallauris 1968.
  • "Targo d oro" - na XII "Concorso Internazionale della Ceramica" w Gualdo Tadino 1970.


  Aleksandra Domanowska przez 28 lat była nauczycielką Społecznego Ogniska Plastycznego. Za swą działalność twórczą oraz propagatorską została wyróżniona odznaką "Zasłużony Działacz Kultury", srebrnym Krzyżem Zasługi i w 1996 r. medalem Wojewody Włocławskiego "Za zasługi".


  Info z Polski - 10.08.2017

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej