Spis treści
Zmiana terminu w dopłatach do silosów - realizacja w 2024 roku
Wnioski w naborze A1.4.1 Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (czyli słynne KPO), dotyczącym zakupu i montażu silosów można było składać od 5 czerwca do 5 lipca 2023. W ciągu tego miesiąca do ARiMR trafiło ok. 13 tysięcy wniosków.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało 7 lutego, że wydłużyło do 31 października 2024 r. termin na realizacje przedsięwzięcia i złożenie wniosku o płatność końcową.
MRiRW: Wydłużony termin dotyczy rolników, którzy zadeklarowali na etapie składania wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem termin realizacji wcześniejszy niż 31 października 2024 r.
Co ważne, rolnik nie musi dopełniać z tego powodu dodatkowych formalności. Jak podaje resort, zmiana ta nie powoduje konieczności zawierania aneksu do umowy, którą rolnik zawarł z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Dopłaty do silosów z Krajowego Planu Odbudowy i stawki
Przypomnijmy, że program przewiduje pomoc dla rolników, którzy kupią nowy silos do magazynowania zboża, kukurydzy czy rzepaku oraz nowe wyposażenie i urządzenia, stanowiące integralną część silosa. Dopłata dotyczy zatem również wentylatorów, czujników temperatury czy wilgotności, dmuchaw, nagrzewnic elektrycznych, rur załadunkowych lub spedycyjnych i ich podpór. Wsparcie ma objąć także montaż i transport.
Realizacja programu trwa, jednak nie wszyscy zdążyli sięgnąć po przyznane pieniądze. Silosy podrożały, co sprawdzał UOKiK, a dochody rolników już nie.
W programie zapowiedziano poziom refundacji do 60 proc. kosztów kwalifikowanych – zakupu silosa i jego wyposażenia – w przypadku młodych rolników oraz 50 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku pozostałych rolników, przy czym limit wsparcia wynosi:
- 60 000 zł – w przypadku młodego rolnika;
- 50 000 zł – w przypadku pozostałych wnioskodawców.
Źródło: MRiRW
