Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zmiany dla emerytów. Mniejsza waloryzacja i emerytury stażowe?

Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
Po dojściu do władzy, PiS przywrócił poprzedni wiek emerytalny, który wynosi obecnie 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.
Po dojściu do władzy, PiS przywrócił poprzedni wiek emerytalny, który wynosi obecnie 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Adam Jankowski
W ostatnim czasie pojawiło się wiele informacji dotyczących zmian w emeryturach. Podajemy fakty dotyczące tej sprawy, ale i przedstawiamy obietnice wyborcze kandydatów na prezydenta. Zobacz, co trzeba wiedzieć o ewentualnych zmianach w emeryturach.

Waloryzacja Emerytur 2021 - pierwsze informacje

O ubiegłorocznym tempie wzrostu przeciętej płacy możemy zapomnieć. A i jedno, i drugie, czyli i wzrost cen (inflacja), i wzrost płac przekłada się na przyszłoroczną 2021 r. waloryzację emerytur i rent.

O prognozy pokusił się portal Money.pl. Jego dziennikarze szacują, że najbardziej realistyczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2021 roku to 102,8 proc. Czyli na każde 1000 zł emerytury wzrost o 28 zł brutto. Natomiast najbardziej optymistyczny (ale czy możliwy?) wskaźnik to 103,58 proc. Bardziej realistyczny to 103,18.

W tym roku wskaźnik waloryzacji wyniósł ostatecznie 103,56 proc. z gwarantowaną kwotą 70 zł. Rząd zakładał, że będzie to 103,24 proc. Na waloryzację trzeba było przeznaczyć blisko 8 mld zł.

Emerytury 2020. Takie są teraz dodatki do emerytur i rent. Zwiększyły się!

To musisz wiedzieć o sprawach związanych z emeryturami

W 2012 r. rząd PO-PLS zrównał wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, podnosząc go jednocześnie do 67 lat. Decyzje tę tłumaczono wydłużająca się długością życia, mniejszą dzietnością i możliwymi w przyszłości problemami z wypłatą emerytur.

Po dojściu do władzy, PiS przywrócił poprzedni wiek emerytalny, który wynosi obecnie 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Prezydent Andrzej Duda podpisał jednak z "Solidarnością" drugą umowę programową. A w niej emerytury stażowe. W zamian związek zapewnił poparcie w wyborach prezydenckich.

Kliknij w poniższą galerię, aby dowiedzieć się jeszcze więcej o dodatkach do emerytur 2020.

Dodatek za tajne nauczanie Otrzymują go osoby, które w czasie okupacji prowadziły tajne nauczanie. Jest też przyznawany tym, którzy przed dniem 1 września 1939 roku nauczały w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska. Dodatek ten należy się na podstawie Karty Nauczyciela. Co ważne, osobie uprawnionej jednocześnie do dodatku kombatanckiego i dodatku za tajne nauczanie przysługuje tylko jeden dodatek kombatancki. Dodatek za tajne nauczanie wynosi 229,91 zł miesięcznie.

Waloryzacja Emerytur 2020. Takie są teraz dodatki do emerytu...

Emerytury stażowe. W Sejmie są już projekty

W Sejmie są złożone projekty ustaw, wprowadzających emerytury stażowe. Złożyły je Koalicja Polska (PSL i Kukiz’15) i Lewica.

Oba mówią o 35 latach składkowych i nieskładkowych dla kobiet oraz 40 latach dla mężczyzn oraz dodatkowym warunku - ukończenie co najmniej 55 lat przez kobiety, a 60 lat przez mężczyzn.

Przypomnijmy, że od 1 marca br. obowiązują nowe kwoty dodatków i świadczeń wypłacanych wraz z emeryturą lub rentą albo samoistnie. By je otrzymać, trzeba spełnić ściśle określone warunki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska