Obecnie, aby zdać maturę, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych: pisemnych z języka polskiego, matematyki i języka obcego (na poziomie podstawowym) oraz ustnych z języka polskiego i języka obcego. Oprócz tego należy przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (wynik testu nie ma znaczenia)
Matura od 2023 roku. Co ma się zmienić?
Według zmian proponowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, od 2023 roku, gdy do matury przystąpią pierwsi absolwenci 4-letnich liceum ogólnokształcących, obowiązkowe będzie również uzyskanie co najmniej 30-proc. punktów z jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Zmienić ma się również egzamin z języka polskiego, na którym miałyby zostać wprowadzone m.in. zadania związane z wysłuchaniem tekstu.
Więcej o sprawie w naszym serwisie plus: Trudniej na maturze. Aby ją zdać, trzeba będzie zaliczyć przedmiot dodatkowy
Matura od 2023 roku. Zmiany na języku polskim
- Nie ulega wątpliwości, że matura musi zostać zmieniona, bo będą do niej przystępować uczniowie z 4-letniego liceum i 5-letniego technikum, którzy realizują nową podstawę programową – mówi Arkadiusz Stańczyk, dyrektor Liceum Uniwersyteckiego w Toruniu.
Mówi się, że w arkuszach ma być więcej zadań otwartych niż zamkniętych. Dzięki temu młodzież będzie się uczyć argumentowania w krótkich wypowiedziach. Ostrożnie mówi się o wprowadzeniu dyktanda na maturze.
Można wiec oczekiwać większego zainteresowania młodzieży szkołami branżowymi. Interesująca jest też jeszcze jedna zmiana, która zakłada, że osoby posiadające dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, nie będą musiały zdawać przedmiotu dodatkowego.
