https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany na maturze 2023. Nowe zasady języka polskiego i konieczne zaliczenie przedmiotu dodatkowego

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Obecnie, aby zdać maturę, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych: pisemnych z języka polskiego, matematyki i języka obcego (na poziomie podstawowym) oraz ustnych z języka polskiego i języka obcego.
Obecnie, aby zdać maturę, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych: pisemnych z języka polskiego, matematyki i języka obcego (na poziomie podstawowym) oraz ustnych z języka polskiego i języka obcego. Dariusz Bloch
Zmiany na maturze zmobilizują uczniów, ale mogą też spowodować, że mniej osób ją zda. Proponowane zmiany mają dotyczyć matury w 2023 r. Zapowiedział je kilka dni temu dr Marcin Smolik, dyrektor CKE.

Obecnie, aby zdać maturę, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych: pisemnych z języka polskiego, matematyki i języka obcego (na poziomie podstawowym) oraz ustnych z języka polskiego i języka obcego. Oprócz tego należy przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (wynik testu nie ma znaczenia)

Matura od 2023 roku. Co ma się zmienić?

Według zmian proponowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, od 2023 roku, gdy do matury przystąpią pierwsi absolwenci 4-letnich liceum ogólnokształcących, obowiązkowe będzie również uzyskanie co najmniej 30-proc. punktów z jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Zmienić ma się również egzamin z języka polskiego, na którym miałyby zostać wprowadzone m.in. zadania związane z wysłuchaniem tekstu.

Więcej o sprawie w naszym serwisie plus: Trudniej na maturze. Aby ją zdać, trzeba będzie zaliczyć przedmiot dodatkowy

Matura od 2023 roku. Zmiany na języku polskim

- Nie ulega wątpliwości, że matura musi zostać zmieniona, bo będą do niej przystępować uczniowie z 4-letniego liceum i 5-letniego technikum, którzy realizują nową podstawę programową – mówi Arkadiusz Stańczyk, dyrektor Liceum Uniwersyteckiego w Toruniu.

Mówi się, że w arkuszach ma być więcej zadań otwartych niż zamkniętych. Dzięki temu młodzież będzie się uczyć argumentowania w krótkich wypowiedziach. Ostrożnie mówi się o wprowadzeniu dyktanda na maturze.

Można wiec oczekiwać większego zainteresowania młodzieży szkołami branżowymi. Interesująca jest też jeszcze jedna zmiana, która zakłada, że osoby posiadające dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, nie będą musiały zdawać przedmiotu dodatkowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Mnie osobiście też to cieszy. Sama używam zapożyczeń z angielskiego, sama używam skrótów wyrazów, jednak nie zapominam o poprawnej polszczyźnie i zasadach ortografii. Cóż, u młodych podstawowym problemem jest brak umiejętności czerpania przyjemności i lekcji z... Czytania książek. Oczywiście, pewna część chętnie po nie sięga, jednak to zaledwie mały procent, inni wolą seriale i filmy. A szkoda, bo język mamy piękny i książki wiele nam dają.

M
Miron

Mowa wzorcowa, odpowiednia dykcja to już niemal archaizm. Dziś język polski to wypowiedzi bełkotu, wulgaryzmów, pisownia skrótowa z ogromem byków, przeplatana anglojęzycznymi wyrażeniami, nastały czasy wprowadzania prostackich neologizmów i feminatywów.(żeńskie formy nazw) Deformacja języka.

N
Nauczyciel

Dobrze! Bo obecna młodzież..i młodzi dorośli walą takie byki ,że płakać się chce! Szczególnie gdy są prawnikami,lekarzami i ....dziennikarzami!!! Niestety!O wadach wymowy nie wspomnę,bo już nawet od aktorów nie wymaga się prawidłowej wymowy...

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska