
Egzamin ósmoklasisty 2021 - język obcy
- z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną;
- oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2;
- czas trwania nadal 90 minut;
- za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 34 pkt – zadania zamknięte, 21 pkt – zadania otwarte;
- mniejsza liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.

Zmiany wprowadzone zostaną również na maturze 2021.
Najważniejsza zmiana to odwołanie obowiązkowych egzaminów ustnych.
Do tej pory, z wyjątkiem matury 2020, młodzież musiała zdawać ustne egzaminy z języka polskiego i języka obcego. Wyniki nie były jednak brane przy rekrutacji na polskie uczelnie.

Na maturze 2021 egzaminy ustne z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie są już obowiązkowe.
MEN zapewnia jednak, że uczniowie, którzy będą chcieli przystąpić do egzaminów ustnych, będą mieli taką możliwość. Dotyczy to przede wszystkim maturzystów, którzy będą ubiegać się o przyjęcie na uczelnie zagraniczne, gdzie wymagane są wyniki egzaminów ustnych.

Maturzyści 2021 nie będą też musieli przystępować do pisemnego egzaminu z jednego wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
Do tej pory przystąpienie do tego egzaminu było jednym z warunków zdania matury (sam wynik nie miał znaczenia).
Wyniki egzaminów na poziomie rozszerzonym są jednak uwzględniane przy rekrutacji na wyższe uczelnie, toteż większość maturzystów i tak będzie do nich przystępować.
Na maturze 2021, tak jak dotychczas, będzie można maksymalnie pisać "rozszerzenie" z 6 przedmiotów.