Od 1 stycznia 2011 roku wchodzi w życie nowelizacja kodeksu pracy. Zmienia ona zasady liczenia wymiaru czasu pracy i znosi obowiązek oddawania wolnego za święta występujące w tych samych dniach co wolne z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Ponadto święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy.
Od stycznia wymiaru czasu pracy nie obniżą święta, które zgodnie z rozkładem czasu pracy występują tego samego dnia co szósty dzień tygodnia.
Różne wymiary w kodeksie pracy
Z powodu zmian w przepisach zatrudnieni będą pracować więcej za te same pieniądze. W ciągu roku takich świąt (wyłączając te występujące w niedziele) jest dziewięć.
Pracownicy, których wolny szósty dzień tygodnia będzie jednocześnie świętem, będą musieli w nowym roku pracować 2080 godzin w ciągu 260 dni. Natomiast inni pracownicy, którzy pracują od poniedziałku do piątku 2016 godzin w ciągu 252 dni.
Wobec tego pracodawcy będą musieli zmienić programy kadrowo-płacowe. Różne godziny robocze będą miały wpływ także na różnicę w wynagrodzeniu za nadgodziny, dyżury i dodatki za pracę w nocy.
Przeczytaj: Kodeks pracy - kontrowersyjne przepisy, by firmy mogły przetrwać kryzys
Zazwyczaj dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy wypada w sobotę. Jednak nie jest to regułą, ponieważ w instytucjach kultury jest to poniedziałek, a w sklepach mogą to być różne dni tygodnia. Generalnie liczy się tylko to, by wolne z racji pięciodniowego tygodnia pracy odebrać raz na tydzień. Nie ważne jaki to będzie dzień tygodnia.
Kodeks pracy pozwala na to, by szósty wolny dzień tygodnia ustanowić w święto. W tym zakresie wszystko zależy od decyzji szefa.
Najwięcej będziemy musieli pracować w marcu. Bez względu na to, kiedy wypadnie szósty wolny dzień tygodnia, zatrudnieni w pełnym wymiarze spędzą w pracy 184 godziny.
Przeczytaj: Kryzys bez wpływu na bony świąteczne
Z kolei w maju i grudniu (w tych miesiącach wypada duża liczba świąt) i tak dość długo popracujemy, bo aż 168 godzin. Za to w lutym i kwietniu w pracy spędzimy 160 godzin.
Kodeks pracy przyniesie dłuższe weekendy
Majowe święto pracy wypada w niedzielę, a Konstytucji 3 Maja we wtorek. Wobec tego biorąc dwa dni urlopu, na piątek 29 kwietnia i na poniedziałek 2 maja, uzyskamy pięciodniowy długi weekend.
Natomiast w czerwcu Boże Ciało wypada w czwartek. Jeśli chcielibyśmy sobie przedłużyć weekend, musimy skorzystać z urlopu wypoczynkowego w piątek 24 czerwca. W ten sposób można mieć cztery dni wolnego od pracy.
Zmienione zasady liczenia godzin roboczych komplikują pracę działom kadr, które muszą na nowo ułożyć grafiki czasu pracy.