
Urlopy będą dłuższe w 2023 r.?
Jak wiadomo, każdy rok przynosi za sobą zmiany w realnym czasie pracy, wynikające z układu świąt czy dni wolnych.
Tymczasem współczynnik służący do ustalenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu wypoczynkowego ustala się odrębnie w każdym roku kalendarzowym. Ulegnie on zmianie także w 2023 r. i będzie wynosił 20,83.

Zostałeś zwolniony? Pracodawca musi podać ci powód
Istotną zmianą w prawie pracy będzie zobowiązanie właściciela firmy do wskazania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. Do tej pory pracodawca mógł wymówić pracę bez podania konkretnego powodu.

Wyższa płaca minimalna, wyższa minimalna stawka godzinowa
W związku ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego w styczniu i lipcu 2023 r, dwa razy w ciągu nadchodzącego roku wzrośnie też minimalna stawka godzinowa. Od 1 stycznia będzie ona wynosiła 22,80 zł, a od 1 lipca 23,50 zł.

Nowy PIT-2 od początku 2023 r.
Wraz z początkiem roku wejdą w życie także zmiany dotyczące oświadczeń i wniosków składanych przez podatników płatnikom.
To istotna zmiana, ponieważ wnioski i oświadczenia mają wpływ na rozliczenie zaliczki na podatek, a co za tym idzie - wysokość wypłacanego wynagrodzenia.
Każdy podatnik będzie mógł m.in. złożyć oświadczenie o stosowaniu kwoty zmniejszającej podatek aż trzem płatnikom. Podatnicy będą mogli również w pewnych sytuacjach zrezygnować z naliczania zaliczek na podatek.
Od 2023 r. roku obowiązuje nowy PIT-2 (9), który będzie służył do wskazania przez podatnika z jakich zwolnień lub ulg podatkowych będzie korzystał.
Źródło: lex.pl