Zmiany w programie Czyste Powietrze 2021. Nie będzie dotacji na kotły węglowe, podwyższone zostaną progi dochodowe

OPRAC.:
Agata Wodzień
Agata Wodzień
05.03.2018. zielona gora zielona dolina stary piec weglowy wymiana piecow nz jozef dziaszykfot. mariusz kapala / gazeta lubuska / polska press
05.03.2018. zielona gora zielona dolina stary piec weglowy wymiana piecow nz jozef dziaszykfot. mariusz kapala / gazeta lubuska / polska press Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Szykują się zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Za kilka miesięcy nie będzie już można kupić i zamontować z dotacją kotła na węgiel. Za kilka tygodni planowane jest zwiększenie obecnych progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania, czyli do uzyskania do 37 tys. zł bezzwrotnej dotacji.

Program Czyste Powietrze jest realizowany od 2018 roku i kierowany do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Program czyste Powietrze w wojewódzkie kujawsko-pomorskim

Do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu wpłynęło do tej pory 16 tys. wniosków. - Udzielono 13 tys. 500 dotacji na 200 mln złotych. Podpisano 13 tys. 100 umów na kwotę dotacji 190 mln złotych i prawie 12 mln złotych pożyczek, czyli łączną kwotę 202 mln 300 tys. zł. Co miesiąc wpływa obecnie po ponad 800 wniosków - podaje Renata Napierkowska, rzecznik WFOŚiGW.

Łączna kwota wypłacona beneficjentom z Kujaw i Pomorza to ponad 113 mln 500 tys. zł.

Dofinansowanie można dostać na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Od 1 lipca 2021, a następnie 1 stycznia 2022 roku w programie zajdą 2 istotne zmiany.

Co zmieni się w programie Czyste Powietrze w 2021 roku?

Tylko do 31 grudnia 2021 r. będzie możliwy zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu „Czyste Powietrze”.Wraz z początkiem 2022 roku skończy się dotowanie takiego źródła ciepła, informuje WojewóDzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

To też może Cię zainteresować

Znacznie wcześniej, bo już od 1 lipca 2021 r. planowane jest zwiększenie obecnych progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania, czyli do uzyskania do 37 tys. zł bezzwrotnej dotacji.

Czyste Powietrze 2021. Podwyższenie progów dochodowych

Dotyczy drugiej części programu (podwyższony poziom dofinansowania):

  • Zmiana ma na celu ujednolicenie progów dochodowych programów „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”, dzięki czemu więcej osób skorzysta z podwyższonego poziomu dofinansowania w „Czystym Powietrzu”, czyli do 37 tys. zł.
  • Dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie do 175% najniższej emerytury, czyli do 2 189,04 zł (o ok. 229 zł wyżej niż obecnie).
  • Dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy będzie ustalony na poziomie 125% najniższej emerytury na osobę, czyli do 1 563,60 zł (o ok. 164 zł więcej niż obecnie).

Czyste Powietrze 2021. Wycofanie dotacji na kotły węglowe

Drugą ważną zmianą jest ta dotycząca pieców węglowych. W ramach programu „Czyste Powietrze” można je kupować i montować tylko do końca 2021 roku.

"Okres przejściowy do końca roku 2021 związany jest z tym, że program dopuszcza rozpoczęcie przedsięwzięcia do 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie. Wszyscy, którzy złożą wniosek o dofinansowanie, zakupią i zamontują kocioł na węgiel do 31 grudnia 2021 r., będą mieli ten koszt zakwalifikowany do dotacji (zostanie dodany odpowiedni przypis w załączniku 2 i 2a do programu)", wyjaśnia WFOŚiGW w Toruniu.

Kotły na węgiel będą dofinansowane pod warunkiem:

  • Złożenia wniosku o dofinansowanie obejmującego kocioł na węgiel do 31 grudnia 2021 r.,
  • Zakupu kotła na węgiel do 31 grudnia 2021 r.,
  • Wystawienia faktury za kocioł i montaż do 31 grudnia 2021 r.

Fundusz podkreśla, że powyższy warunek nie dotyczy wniosków złożonych przed datą wejścia w życie zmian w programie (planowane od 1 lipca 2021 r.).

Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można otrzymać dotacji na zakup kotła węglowego w programie „Czyste Powietrze”. Powodem tej zmiany mają być:

  • Wytyczne Komisji Europejskiej,
  • Zapisy Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu,
  • Obowiązujące uchwały antysmogowe w poszczególnych województwach, które nakazują wymianę starych kotłów węglowych i ograniczają możliwość stosowania paliwa stałego - węgla.

Dotacja w ramach programu Czyste Powietrze może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania. Szczegóły na stronie: Czyste powietrze

Meszki bolimuszki utrapieniem wakacji

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie